Leto plné zážitkov, opaľovania sa, spoznávania nových vecí a bláznenia sa v bazéne môže priniesť rôzne nečakané komplikácie, ktoré súvisia so zdravím. Najmä ženy sú počas leta viac náchylnejšie na problémy s intímnymi partiami. Ako sa počas leta starať o ženské zdravie a intímne partie a ako predísť rôznym problémom? Poradíme vám.

Ochorenia intímnych partií počas leta

Najmä počas leta dochádza k častým výskytom ochorení intímnych partií. Prispieva k tomu nielen životospráva, ktorá často počas leta nie je správna, ale taktiež aj nosenie nesprávneho oblečenia či kúpanie sa v bazénoch. K akým kvasinkovým infekciám a ochoreniam najčastejšie dochádza a ako sa prejavujú?

woman-health-female-model-holding-card-near-stomach-young-adult-girl-with-paper-sign-symbol-smile-isolated-gray-background

Mykóza a Kandidóza

Mykóza a kandidóza sú postrachom žien najmä počas leta. Ide o kvasinkové infekcie, ktoré narušujú prirodzené prostredie pošvy. Veľmi častým dôvodom vzniku týchto infekcií je nadmerná konzumácia sladkých jedál a nápojov, konzumácia alkoholu, nesprávna intímna hygiena, prípadne nadmerná intímna hygiena, nosenie obtiahnutej a nesprávnej spodnej bielizne, časté používanie tampónov, ale tiež aj dlhodobé nosenie mokrých plaviek či kúpanie sa v bazénoch, v ktorých sa nachádzajú baktérie. Najčastejšie tieto infekcie spôsobuje kvasinka Candida albicans, ktorá za bežných okolností vytvára priaznivé vaginálne prostredie. Tieto ochorenia sa najčastejšie prejavujú ako:

  • opuch, svrbenie, pálenie a začervenanie intímnych partií,
  • hrudkovitý a zapáchajúci výtok, ktorý môže nadobúdať zelené odtiene,
  • bolesťou pri močení.

Tieto kvasinkové infekcie môžu tiež vznikať nechráneným sexuálnym stykom, oslabenou imunitou, ale aj prechodom z tráviaceho traktu cez konečník. Vaginálna mykóza tiež súvisí s tehotenstvom, cukrovkou, užívaním antibiotík, ktoré oslabujú imunitu či so zaparením genitálu.

Zápal močových ciest

Rovnako nepríjemným a nebezpečným ochorením je aj zápal močových ciest, ktorý môže vznikať viacerými spôsobmi, a to nesprávnou hygienou, nosením nevhodnej bielizne, ale aj prenosom baktérií z konečníka či nedostatočným pitným režimom. Zápal močových ciest však môže byť aj vrodený. Opäť ide o ochorenie, ktoré spozorujete na základe týchto príznakov:

  • močíte častejšie než inokedy,
  • máte pocit pálenie a rezania pri močení,
  • váš moč je bielej farby, niekedy však ružovkastý až krvavý,
  • po močení máte pocit nutkania ísť močiť znovu,
  • môže vás prekvapiť únik moču.

Spôsoby, ako sa starať o intímne partie

Intímne partie žien sú všeobecne veľmi citlivé a náchylné na rôzne ochorenia. Je to najmä z toho dôvodu, že ženy majú kratšiu a rovnú močovú trubicu než muži. Preto počas leta dochádza k častým problémom s močovými cestami, ale aj intimnými partiami. Veľký vplyv má na to práve kúpanie sa v bazénoch, ale tiež aj nesprávna starostlivosť o intímne partie, nosenie nevhodnej spodnej bielizne či plaviek. Následnom toho je šírenie rôznych infekcií, ktoré sa síce dajú riešiť a liečiť, ale sú nepríjemné. Okrem toho vracajúce sa infekcie súvisia aj so stresom a zníženou imunitou.

woman-swimwear-beach-accessories-flat-lay-top-view-colored-background-summer-travel-concept-bikini-swimsuit-straw-hat-seasheels-copy-space-top-view

Zásady intímnej hygieny počas letných mesiacov

Pokiaľ túžite po zdravých intímnych partiách a chcete predchádzať rôznym ochoreniam a infekciám, je potrebné dodržiavať určité zásady intímnej hygieny, a to nielen počas leta:

  • na umývanie intímnych partií používajte mydlá na intímnu hygienu, ktoré udržiavajú správne pH. Vodou ani mydlom by ste sa umývať nemali, pretože to môže narušovať zdravé prostredie. Používanie nevhodných prípravkov môže podporiť tvorbu baktérií. Ideálne je používať produkty na intímnu hygienu ráno aj večer.
  • Pokiaľ vykonávate cez deň šport alebo inú aktivitu, kde sa môžete spotiť alebo namočiť, je potrebné si meniť spodnú bielizeň aj viackrát do dňa.
  • Počas menštruácie sa snažte používať vložky alebo tampóny zo 100 % biobavlny a pravidelne ich meniť.
  • Nenoste príliš úzku spodnú bielizeň a zvoľte skôr tú vyrobenú z bavlny.
  • Namiesto úzkych nohavíc noste doma radšej voľné sukne či šaty.
  • Spať by ste mali v bavlnených obliečkach a v pyžame. Čipkovaná spodná bielizeň alebo čipkované pyžamo nie je vhodné na každodenné nosenie. Taktiež ani tango nohavičky.
  • Nenoste mokré plavky dlhšie než by ste mali. Hneď ako sa vám naskytne príležitosť, prezlečte sa do suchých bikín.

young-woman-with-severe-abdominal-pain-lies-bed

Prevencia infekcií počas leta a starostlivosť o intímne partie

Lepšie ako liečiť infekcie, je im predchádzať. Preto by ste počas leta mali myslieť aj na vhodnú prevenciu, ktorá súvisí s týmito krokmi:

  • Dodržiavať správnu životosprávu, ktorá obsahuje pestrú zdravú stravu a obmedziť konzumáciu nadmerného množstva sladkých jedál a nápojov, alkoholu. Naopak mail by ste piť dostatočné množstvo tekutín. Tým bude vaše telo hydratované a bude lepšie vyplavovať toxíny.
  • Nezabúdajte dopĺňať vitamíny, najmä vitamín D, C a E, minerály – selén a zinok a probiotiká, konzumujte brusnice, ktoré sú priaznivé pre obličky a močový mechúr.
  • Perte svoju spodnú bielizeň v pracom géle, ktorý sa rýchlo vymýva a neobsahuje žiadne parfumy, ktoré by mohli pokožku dráždiť. Opratú bielizeň ožehlite.
  • Sprchujte sa len 1-2x do dňa. Na oblasť bikín používajte len čistú vodu, prípadne kozmetiku na intímnu hygienu.
  • Nepoužívajte agresívne holiace prípravky a oholenú pokožku nezabudnite ošetriť.
  • Pri manipulácii s tampónmi počas menštruácie nezabudnite na dostatočnú hygienu rúk.
  • Majte vždy chránený sex.
  • Myslite na dostatočné množstvo spánku. Nedostatok spánku súvisí s vyššou produkciou kortizolu, ktorý nepriaznivo vplýva na imunitný systém.