Vedeli ste, že existujú medúzy, ktoré starnú opačne?
Stromy, ktoré žijú nerušene tisíce rokov?
A že sú aj takmer nesmrteľné baktérie a žraloky, ktoré majú viac ako štyristo rokov?

Zdá sa, že príroda so svojimi zázrakmi a záhadami skrýva tajomstvo dlhovekosti. Vďaka vede sme dnes po prvý raz schopní odhaliť záhadu a odpovedať na otázku, ktorú si naši predkovia kládli už stáročia: čo robiť, aby sme žili lepšie a čo najdlhšie?

Práve o tejto otázke je tento medzinárodne úspešný bestseller Medúzy starnú opačne.
Molekulárny biológ Nicklas Brendborg, jeden z najlepších európskych vedcov v tejto oblasti, nás zoberie na fascinujúcu cestu objavovania procesov, ako je bunková autofágia a horméza, ktoré umožňujú nášmu telu chrániť sa pred stresom a vonkajšími vplyvmi – varuje nás pred takzvanými zombie bunkami a popisuje látky, ako je rapamycín, ktorá sa zdá byť najnádejnejšou v pretekoch hľadania liekov proti starnutiu.

Začiatkom 20. storočia sa niektorí vedci domnievali, že na omladenie ľudí by sa mohli dať použiť výťažky zo zvieracích žliaz. Jeden z týchto výskumníkov, chirurg Serge Voronoff, bol presvedčený, že živočíšne výťažky a infúzie nestačia; nie, na dosiahnutie požadovaného účinku je potrebné tkanivo transplantovať ľuďom priamo. Po skúmaní kastrovaných mužov v Egypte dospel Voronoff k záveru, že zdrojom omladenia číslo jeden sú semenníky.

meduzy

Kniha má tri časti:

V prvej – Zázraky dlhovekosti – nazrieme do knihy rekordov, povieme si, prečo sú gény preceňované a aké sú nevýhody nesmrteľnosti.

V druhej časti – Vedecké objavy – odhalíme tajomstvá Veľkonočného ostrova, posvietime si na zombie bunky, odhalíme trampoty s mikróbmi a ako omladiť imunitu.

No a v tretej časti s príznačným názvom Dobré rady sa dozviete, ako vyzerá hladovanie pre zábavu, aké sú kulty výživy, ako vyzerá nadvláda mysle nad hmotou a čo vedeli stredovekí mnísi o modernej vede.

Kniha Medúzy starnú opačne je o tom, ako „umrieť mladý“ čo najneskôr. Inými slovami je o prírode a vede o dlhovekosti a zdravom živote. Je to pátranie po tajomstvách dlhého a zdravého života, ktoré vás zavedie do celého sveta od Grónskeho mora až po Veľkonočný ostrov a africké tunelové kráľovstvá rypošov lysých. Cestou sa stretnete s dobrodruhmi zo starej školy,  experimentátormi a, samozrejme, s najlepšími vedcami na svete.

Kombináciou zložitých vedeckých štúdií a vynikajúcou schopnosťou ich interpretácie nás Nicklas prevedie svetom výskumu dlhovekosti cez náhodné objavy, špičkové experimenty, rady a riešenia, ako sa vysporiadať so starnutím, a ukazuje, ako každý z nás môže každý deň urobiť malé kroky k dlhšiemu a zdravšiemu životu.