Súčasné trendy v oblasti suplementácie spôsobili, že vitamín D3 je v našom tele najdôležitejšou zlúčeninou, ktorú treba dopĺňať. To všetko kvôli jeho nedostatočnému prísunu v strave. Nedostatky sú také veľké, že sa netýkajú len jesenno-zimného obdobia, keď máme obmedzený prístup slnečného svetla. V lete sú tiež pomerne časté.

Biologická úloha v ľudskom tele

Vitamín D3 je v ľudskom tele zodpovedný najmä za funkcie, ako sú:
– vstrebávanie vápnika a fosforu, čo podporuje tvorbu kostí a zubov
– podpora v boji proti infekciám a autoimunite
– syntéza endogénneho vitamínu D3
– podpora produkcie testosterónu a rastového hormónu
– zlepšenie metabolických funkcií
– podpora tvorby svalovej hmoty
– podpora nervového systému, ktorý je spojený s absorpciou vápnika
– chráni pred vznikom rakoviny prostaty a hrubého čreva

Ako vidíme, zoznam činností je pomerne rozsiahly. Nedostatok dostatočného množstva vitamínu D3 sa prejavuje únavou, slabosťou, nedostatkom chuti na sex, ako aj problémami s koncentráciou.

witamina-d-kapsulki-1-1024x683

Ako dávkovať?

Keďže zásobná kapacita vitamínu D3 je značne obmedzená, jeho doplnenie zvonka je veľmi dôležité. V literatúre sa stretávame s množstvom, ktoré sa má denne dodať v rozmedzí 800-1000 IU. Doplnky výživy závisia najmä od intenzity životného štýlu, telesnej hmotnosti a stravy. Aby sme si mohli zvoliť správnu dávku, mali by sme si nechať zmerať hladinu vitamínu D3 v krvi, ktorá nám ukáže, koľko ho máme nedostatok.

Obvyklá dávka používaná pri športovej suplementácii je až 4000 IU denne, napríklad v doplnku stravy: allnutrition.sk/ALLNUTRITION_D3_4000-opis41061.html.Toto množstvo zvyčajne funguje dobre vo väčšine prípadov. Existujú však aj náznaky, že pri takýchto vysokých dávkach by sa už mala zaradiť suplementácia vitamínom K2, aby sa vápnik v tele účinne „nasmeroval“ tam, kde je potrebný, a chránil cievy.

Pomáha vitamín D3 pri tréningu a budovaní svalov?

Určite áno. Ovplyvnením produkcie testosterónu sa jeho účinok priamo premieta do tréningového výkonu. Problém slabého nárastu hmotnosti alebo sily je stavom nedostatku, ktorý obmedzuje schopnosť nášho tela trénovať, ako aj kompenzovať. Mnohí ľudia po zaradení vitamínu D3 do svojho jedálnička pociťujú výrazné zvýšenie vitality a fyzickej sily. Štúdia na 14-15-ročných ženách naznačuje, že zaradenie primeranej dávky vitamínu D3 do stravy im umožnilo účinne absolvovať cvičebné testy podstatne lepšie ako ich rovesníčkam bez doplnkov.