Železo je zásadný prvok v procese krvotvorby. Telo ho potrebuje k tomu, aby si vytvorilo hemoglobín, bielkoviny v červených krvinkách, ktoré umožňujú prenášať kyslík do tela. Ak vaše telo nemá dostatok hemoglobínu, nemajú ani vaše tkaniva a svaly potrebný kyslík a nie sú schopné účinne pracovať. Tento stav sa nazýva anémia alebo chudokrvnosť.
Anémia máva aj iné príčiny, napríklad krvácanie po úraze, silnú menštruáciu u žien, nádorové ochorenia, infekcie, nedostatok vitamínu B alebo kyseliny listovej. Nedostatok železa je však najčastejšiou príčinou.
Príznaky nedostatku železa
Neobvyklá únava
Každý z nás býva unavený a niekedy aj telo povie o porciu odpočinku i spánku. Pokiaľ, ale dlhší odpočinok nepomáha, alebo cítite vyčerpanie a extrémnu únavu aj pri malej fyzickej záťaži, môže to byť príznak nedostatku železa.
Časté infekcie a dlhé hojenie rán
Ľudia s anémiou majú opakované infekcie alebo kožné problémy. Najčastejšie to býva suchá koža. Nedostatok železa sa tiež môže prejaviť zhoršeným hojením rán.
Zadychávanie
Zhoršené dýchanie a pocit nedosatku dychu aj pri bežných úkonoch môže byť zapríčinený nedostatkom železa.
Bolesť hlavy
Pri vyššom stupni môže nedostatok železa sprevádzať aj bolesti hlavy. Nie je to príliš častý príznak, často býva bolesť hlavy sprevádzaná hučaním v ušiach alebo aj závratmi. Človek môže mať tiež sklony k mdlobám.
Bledosť
Nedostatok železa tiež spôsobuje, že krv má svetlejšiu farbu. To sa môže prejaviť aj napríklad na farbe vašej tváre. Ak ste náhle dlhšiu dobu bledší, ako obvykle, ak máte svetlejšiu vnútornú stranu pier, ďasná, spodok viečok alebo nechtové lôžka, na vine je nedostatok železa.
Nepravidelný srdcový rytmus
Pretože sa telo snaží zásobovať orgány kyslíkom, zvýši sa srdcová činnosť. Nedostatok železa sa teda môže prejaviť pocity búšenia srdca alebo jeho nepravidelným rytmom.
Aké potraviny konzumovať?
Z bežne dostupných rastlín obsahuje najviac železa žihľava, ďalej potom zelená petržlenová vňať, pažítka, bazalka, cesnak medvedí, majorán. Železo tiež nájdeme v špenáte, červenej repe, koreňová petržlene, čiernom koreni, chrene, hrášku, paradajkách a redkvičkách. Najviac železa je však v červenom mäse a vnútornostiach. Z ovocia sú vhodné rakytník, černice, čierne i červené ríbezle, čučoriedky, sušené marhule a slivky. Potraviny bohaté na železo sú tiež výrobky z celozrnnej ražnej múky, pšeničné klíčky, ovos, semená tekvíc, slnečníc a amarantu, naklíčený hrášok, mungo, šošovica či lucerna.
Ak chcete telu dodať to, čo mu chýba je vhodné tieto potraviny kombinovať zároveň s výživovými doplnkami, ktoré zabezpečujú prísun potrebnej dávky železa.