Vitamín C patrí medzi úplne základné látky v ľudskom tele. Kyselina askorbová, ako je odborný názov tohto vitamínu, sa vyskytuje v prírode. Je to látka rozpustná vo vode. Vitamín C patrí zároveň medzi najdôležitejšie vitamíny pre správnu obranyschopnosť tela. Okrem toho sa podieľa na tvorbe a oprave kolagénu, čiže od neho závisí spevňovanie, regenerácia a rast srdcovocievneho systému, svalov, šliach, kĺbov a kostí.
Pozitívnych vlastností má však viac…

Čo v ľudskom tele ovplyvňuje účinok vitamínu C?

Posilnenie imunity

Je známe, že osoby pôsobiace dlhodobo v infekčnom prostredí majú predpísané vyššie dávky vitamínu C. Samotný vitamín síce nezabíja mikroorganizmy, baktérie a vírusy, ale stimuluje najmä biele krvinky  k zvýšenému vylučovaniu protilátok.

Mentálne zdravie

Tento zázračný vitamín má pozitívne účinky na nervový systém, správne prenášanie nervových vzruchov a tiež na pocit dostatočnej energie v tele. S vitamínom C človek lepšie zvládne napríklad stres a podobnú nárazovú záťaž. Menej často ho postihne aj únava alebo vyčerpanie.

Cievy a cievny systém

Vitamín C je okrem iného mimoriadne dôležitý aj pre cievy. Jeho úlohou je posilnenie a udržanie pevnosti stien. Správna hladina vitamínu má vplyv napríklad aj na krvácanie z ďasien.

Silné kosti, zuby a chrupavky

Užívanie tohto vitamínu zároveň podporuje rast kostí, zubov a chrupaviek. Je to aj v dôsledku toho, že vitamín pomáha v tele absorbovať vápnik. Ten je dôležitou stavebnou látkou práve pre kostné tkanivá.

Vstrebávanie železa 

Možno ste to nevedeli, ale kyselina askorbová je nevyhnutnou látkou v rámci metabolických a syntetických reakcií v tele. Zvyšuje schopnosť vstrebávania železa. Taktiež pomáha pri vylučovaní medi, olova a ortuti. Vitamín tiež reguluje metabolizmus ďalších aminokyselín.

Starnutie buniek

Vitamín C je antioxidant.  Znamená to, že dokáže vylučovať z tela voľné radikály, ktoré spôsobujú rýchlejšie starnutie buniek a zároveň aj znečisťujú organizmus ako taký. Má detoxikačné účinky, aj keď ide skôr o nepriamy vplyv.

Pozor na deficit vitamínu C

Vitamín C je veľmi dôležitý pre správnu činnosť a zdravie ľudského tela. Čo sa stane ak ho úplne vylúčime? Riskujeme postupné upadanie vitality, náchylnosť na infekcie, pomalé hojenie rán, problémy s ďasnami, zvýšenú krvácavosť, oslabenie šliach, kĺbov, kostí a srdcovocievneho systému. Dlhodobý nedostatok v tele môže znamenať aj život ohrozujúce zdravotné komplikácie.

Vyhnite sa nepríjemnostiam, chrípke, návštev u lekára a oslabenej imunite a dodajte ho do tela pravidelne, formou výživových doplnkov.
Napríklad aj formou vitamínovej bomby v podobe balíčka „C-čok“ od Avity.
Vhodný je celú rodinu a zároveň všetkých, ktorí chcú podporiť normálnu funkciu svojho imunitného systému. Tým, ktorí podávajú intenzívny fyzický výkon, veľa pracujú, pociťujú únavu alebo vyčerpanie, vhodný pri zvýšenej psychickej činnosti a koncentrácii.

vitamin-c-avita