Ak pôsobíte na nejakej sociálnej sieti, určite vám neuniklo že množstvo modeliek, či fitness športovcov pridáva na svoje účty fotky jedál, ktorých súčasťou býva avokádo. Je to preto, že toto sýto zelené ovocie vyzerá na fotke naozaj atraktívne a priťahuje lajky? Dôvodom určite nie je len jeho vzhľad. Avokádo patrí medzi najzdravšie ovocia, bohaté na nutričné hodnoty.
Zázrak menom avokáda pochádza z Mexika a strednej Ameriky. Ľudia ho konzumovali už pred viac 10 000 rokmi, práve kvôli jeho zdravotným účinkom. Do Európy sa dostalo v 16. storočí vďaka Španielom. V našej krajine nepoznáme veľa druhov avokáda. Najbežnejšia je odroda Hass, ktorá má pevnú a drsnú šupku. Avokádo má krémovú konzistenciu a to kvôli obsahu množstva mononenasytených tukov. Taktiež obsahuje veľa minerálov, vlákniny a vitamínov.
Nutričné hodnoty avokáda:
Priemerné avokádo váži približne 150 gramov. 100 gramov avokáda obsahuje asi 160 kalórií, 15 gramov tuku, 9 gramov sacharidov, z toho viac ako 7 g tvorí vláknina a 2 gramy bielkovín. Má len 0,7 gramov cukru a neobsahuje cholesterol.
Poďme si porovnať spomenuté nutričné hodnoty s inými druhmi ovocia. Zoberme si napríklad kiwi. Tá má na 100 g až 15 g sacharidov, z čoho je 9 g cukor a len 3 gramy tvorí vláknina. Kiwi má teda 13 krát viac cukru a má dvojnásobne menej množstva vlákniny ako avokádo.
To, čo avokádo vyzdvihuje najviac sú dobré tuky. Až 63% tukov v avokáde pochádza z mononenasytených mastných kyselín. Okolo 13% tvoria nasytené mastné kyseliny, 11% polynenasytené mastné kyseliny, 11% tvorí omega-6 a 0,7% omega-3. Navyše sa v avokáde nachádza kyselina olejová, ktorá má protizápalové a protirakovinové vlastnosti.
Avokádo obsahuje aj vysoký obsah draslíka, vďaka čomu podporuje naše kosti a srdce. Po zjedení jedného priemerného avokáda dodáš svojmu telu viac ako 500 mg draslíka.
Avokádo obsahuje viac ako dvadsať minerálov a vitamínov, medzi ktorými sú aj vitamíny B6, B9, C,E a K1. Vďaka nim sa nám udržuje správna hladina krvného tlaku, znižuje sa riziko kardiovaskulárných ochorení a zlepšuje sa pokožka či imunita.
Medzi benefit patrí aj vysoký obsah kartenoidov, ktoré pôsobia priaznivo na zdravie očí. Keďže tuky podporujú vstrebávanie kartenoidov a avokádo ich obsahuje mnoho, veľké množstvo katrenoidov dokáže telo využiť.
Predchádzajúce výhody avokáda nie sú jedinými. Avokádo má ďalšie zdravotné plusy:
- zlepšuje symptómy artritídy
- znižuje riziko infarktu a zlyhania obličiek
- znižuje hladinu zlého a zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu
- znižuje riziko metabolického syndrómu
- má schopnosť produkovať antioxidant glutatión, čím chráni pečeň
- neutralizuje voľné radikály v tele
- vitamíny E a K obsiahnuté v avokáde majú silné protizápalové vlastnosti
- urýchľuje hojenie rán
Myslím, že tieto fakty vás presvedčili o tom, aby ste pri najbližšej návšteve supermarketu siahli aj po tomto ovocí. Vaše telo vám bude určite vďačné, ak ho do jedálnička zakomponujete aspoň dvakrát do týždňa. Tu sa ale naskytuje jeden problém. Ako spoznať či je avokádo zrelé? Šupka avokáda musí byť bez fľakov a na dotyk nemá byť avokádo ani mäkké ani tvrdé.