Už ste asi počuli o tom, že keď krv nemôže správne prúdiť do mozgu, mozgové bunky odumierajú. Práve to je jav, ktorý zapríčiňuje vážny akútny stav nazývaný cievna mozgová príhoda alebo mŕtvica. Príznaky tohto ochorenia sú rovnaké pre mužov aj pre ženy. Avšak, existuje niekoľko takých, ktoré sa líšia a postihujú najmä mužov.
Kto je rizikovejší, muži alebo ženy?
Správa centier pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uvádza, že mŕtvica je piatou najčastejšou príčinou smrti. Toto ochorenie sa vyskytuje častejšie u žien, najmä v staršom veku a v mnohých prípadoch sú jeho dôsledky fatálne. Mužov zase postihuje v o niečo mladšom veku, s čím nepochybne súvisí aj o niečo rýchlejšia doba rekonvalescencie.
V nasledujúcom článku sme sa preto rozhodli zamerať na včasné varovné príznaky mozgovej príhody, ako aj príznaky, s ktorými sa častejšie stretávajú práve muži. Poskytnutím včasnej prvej pomoci tak môžete zachrániť život milovanej osoby.
Najčastejšie symptómy u mužov
Autori štúdie uverejnenej v roku 2009 skúmali rozdiely v tom, ako mŕtvica postihla mužov a ženy. Zatiaľ čo ženy častejšie hlásili viac „netradičné“ príznaky (bolesť hlavy alebo zmena duševného stavu, zmätenosť), u mužov to najčastejšie boli:
- ťažkosti s udržiavaním rovnováhy
- slabosť na jednej strane tela
- znecitlivenie na jednej strane tela
- pokles jedenej strany úst alebo celej polky tváre
Osoba, ktorá má mozgovú príhodu, môže vykazovať niekoľko príznakov alebo iba jeden, napríklad jednostrannú slabosť. Medzi ďalšie príznaky mozgovej príhody patrí bolesť hlavy, závrat alebo pocit slabosti.
Cievna mozgová príhoda prerušuje prietok krvi do mozgu a zbavuje mozgové bunky kyslíka a živín. Ak sa osobe nedostane rýchlo lekárska pomoc, hrozí jej trvalé poškodenie alebo smrť.
Rekonvalescencia po mŕtvici
Výsledky štúdie z roku 2005 naznačujú, že muži, ktorí mali mŕtvicu, väčšinou opúšťajú nemocnicu s menším postihnutím ako ženy. Po mozgovej príhode mali tiež tendenciu mať omnoho vyššiu fyzickú aktivitu počas dňa.
Dôvodom je najmä fakt, že mŕtvica postihuje mužov v mladšom veku ako ženy. To je aj dôvod, prečo sa ich telá môžu rýchlejšie zotaviť. Doba rekonvalescencie po mŕtvici samozrejme závisí závisí od mnohých faktorov:
- oblasť mozgu postihnutá mozgovou príhodou
- doba blokovania kyslíka a krvi
- celkové zdravie človeka pred mozgovou príhodou
Niektorí ľudia sú schopní z mŕtvice úplne sa zotaviť a nezažijú žiadne trvalé účinky. Iné prípady si vyžadujú dlhodobú fyzickú terapiu a lieky na riedenie krvi, nízky tlak alebo zníženie hladiny cholesterolu.