Pri cievnej mozgovej príhode rozhodujú ani nie minúty, ale sekundy. Preto by ste určite mali vedieť, aké sú najčastejšie príznaky cievnej mozgovej príhody, ale aj ako prebieha rekonvalescenciarehabilitácia bezprostredne po nej. Zároveň by ste po utrpení cievnej mozgovej príhody nemali zabúdať ani na zdravú a vyváženú stravudoplnenie výživy v podobe unikátnej zmesi bylín NurAiD II.

Cievna mozgová príhoda – poznajte jej príznaky!

V závislosti od závažnosti cievnej mozgovej príhody môžu byť príznaky jemné alebo závažné. Skôr ako budete schopní postihnutému pomôcť, musíte vedieť, na čo máte sústrediť vašu pozornosť. Ak chcete skontrolovať varovné príznaky mŕtvice, zamerajte sa na nasledovné!

  • rozmazané, slabé videnie alebo strata zraku, najmä pri jednom oku
  • mravčenie, slabosť alebo necitlivosť na jednej strane tela
  • nevoľnosť alebo závraty
  • strata kontroly močového mechúra alebo čriev
  • bolesť hlavy
  • strata rovnováhy alebo vedomia

symptomy

Vizuálne príznaky cievnej mozgovej príhody

Tvár: Je tvár znecitlivená alebo poklesnutá na jednej strane?
Ruky: Je jedna ruka necitlivá alebo slabšia ako tá druhá? Zostáva jedna ruka nižšia ako druhá pri zodvihnutí oboch?
Reč: Je reč postihnutého nezrozumiteľná?
Čas: Ak ste na niektorú z vyššie uvedených možností odpovedali áno, je na čase okamžite zavolať pohotovostné služby!

    Spýtajte sa na radu odborníka

    Prvé kroky pri podozrení na cievnu mozgovú príhodu

    1. Ak sa staráte o niekoho iného, ​​kto má mŕtvicu, uistite sa, že je v bezpečnej a pohodlnej polohe. Mal by ležať na jednej strane s mierne zvýšenou a podoprenou hlavou, pre prípad, že by zvracal.
    2. Počas mŕtvice je najpodstatnejší čas a rozhodujú naozaj iba sekundy. Preto, neváhajte a okamžite zavolajte pohotovostné služby!
    3. Skontrolujte, či postihnutý dýcha. Ak má ťažkosti s dýchaním, uvoľnite akékoľvek tesné oblečenie, napr. kravatu či šatku. V prípade, že nedýcha, poskytnite mu prvú pomoc.
    4. Na postihnutého hovorte pokojným a upokojujúcim hlasom.
    5. Zakryte ich prikrývkou, aby ste ich udržali v teple.
    6. V žiadnom prípade mu nedávajte nič na jedenie alebo pitie.
    7. Ak osoba vykazuje slabosť v končatine, vyhýbajte sa jej pohybu.
    8. Pozorne sledujte osobu, či nedošlo k zmene stavu. Buďte pripravení povedať operátorovi núdzového stavu o svojich príznakoch a kedy začali. Nezabudnite uviesť, či osoba padla alebo narazila na hlavu. Podrobný postup pri komunikácii s operátorom 112 nájdete tu.

     CPR

    Rekonvalescencia a rehabilitácia

    Zatiaľ čo jeden môže začať fyzicky a psychicky rehabilitovať hneď po cievnej mozgovej príhode, inému to môže trvať aj týždne alebo mesiace. Obnovenie fyzickej a psychickej kontroly tela po cievnej mozgovej príhode určite nie je behom na krátku trať. Bezprostredne po utrpení ochorenia by ste mali konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom spôsoby rehabilitácierekonvalescencie.

    Výživové doplnky

    Celkovú dobu rekonvalescencie však výrazne môže ovplyvniťurýchliť aj užívanie výživových doplnkov. Na trhu sa prednedávnom objavil aj unikátny výživový doplnok NurAiD II s obsahom až 9 rastlinných zložiek! Ten je potrebné nasadiť bezprostredne po utrpení cievnej mozgovej príhody pre čo najrýchlejšie obnovenie fyzických a kognitívnych schopností.

    nuraid_05

    Aj keď príznaky cievnej mozgovej príhody môžu byť subtílne alebo miznú, berte ich vážne! Trvá len niekoľko minút, kým mozgové bunky začnú umierať. Lieky proti zrazeninámvýživové doplnky ako NurAiD II preto lekári podávajú už v priebehu 4,5 hodiny od utrpenia cievnej mozgovej príhody, aby sa riziko invalidity sa výrazne znížilo. Ak vy alebo niekto iný máte príznaky cievnej mozgovej príhody, nenechávajte riešenie situácie na neskôr!