Leto bez klimatizácie si už ani nevieme predstaviť. Letné horúčavy sú rok čo rok neznesiteľnejšie a vďaka klimatizácií môžeme aspoň komfortnejšie cestovať a pracovať v kanceláriách. To, či je klimatizácia škodlivá, alebo nie, je veľmi diskutabilná otázka.
Zlé umiestnenie klimatizácie môže vyvolať rôzne zdravotné problémy. Klimatizácia by mala byť nasmerovaná do priestoru a nie na človeka. Zlé nasmerovanie spôsobuje prievan, vysoký rozdiel teplôt medzi vnútorným a vonkajším prostredím a vysoký hluk.
Dôležité je, aby ste vaše klimatické zariadenie udržiavali čisté. Inak sa v ňom nachádzajú plesne, prach, alergény a mikroorganizmy, ktoré sa dostavajú do vzduchu a môžu spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Aby vám klimatizácia fungovala správne, musíte venovať čas jej údržbe. Dbajte hlavne na filtre a čistite ich podľa odporúčania výrobcu, minimálne dva krát za rok.
Aké zdravotné problémy mi hrozia?
Ako sme už spomínali, nesprávnym používaním klimatizácie vznikajú zdravotné problémy. Prvými príznakmi býva poškodenie dýchacích ciest vírusovými a bakteriálnymi infekciami. Rôzne choroby spúšťa nie len neudržiavaná klimatizácia, ale aj aj zle nastavená klimatizácia. Ak máte zle nastavenú klimatizáciu, hrozí vám opuch sliznice nosa, prínosných dutín, ochorenie dýchacích ciest, strata hlasu a astmatický záchvat. Ak máte chladovú alergiu alebo kardiovaskulárne problémy, váš stav sa môže ešte zhoršiť. Klimatizácia postihuje aj svalstvo a pohybovú sústavu, ktoré sa jej vplyvom môžu podchladiť, čím vznikajú bolesti kĺbov, chrbtice a iné nepríjemnosti.
Nebezpečenstvo predstavujú aj patogénne baktérie, ktoré sa zachytávajú na filtroch a následne žijú v celej klimatizácií. Medzi najznámejšiu baktériu patrí legionela , ktorá vyvoláva infekciu hrudnej dutiny formou atypických zápalov pľúc a priedušiek. V rozvinutej forme napadá aj iné orgány ako obličky, srdce, mozog a pečeň. Legionely sa vyskytujú v prírode, najmä vo vode a v pôde a vstupnou bránou do nášho organizmu sú pre nich sliznice dýchacích ciest. Ľahšia forma ochorenia sa prvotne prejavuje chrípkou. Ťažšia forma sa prejavuje bolesťou hlavy, suchým kašľom, neustálou únavou, vysokou teplotou, zimnicou a zápalom pľúc.
Klimatizácia môže stáť aj za ďalšími ochoreniami vyvolanými vírusmi a baktériami. Vznik ochorenia však nezapríčiňujú tieto mikroorganizmy samé o sebe, ale aj celkový zdravotný, imunitný stav, infekčná dávka, prítomnosť chronického ochorenia či vyčerpanosť organizmu. Vyššie riziko postihuje osoby, ktoré sú v rekonvalescencii, majú oslabenú imunitu, fajčiarov, detí a seniorov.
Čo treba dodržiavať?
Nikdy nenastavujte teplotu na klimatizácií viac alebo menej ako desať stupňov v porovnaní s vonkajšou teplotou. Dodržujte pitný režim, pretože klimatizácia vysušuje sliznice. Pred odchodom z klimatizovanej miestnosti sa aklimatizujte v teplejšom priestore ako je napríklad chodba. Klimatizovaný priestor by ste mali aspoň 3-krát denne vetrať, pretože aj keď si to neuvedomujete, dýchate ten istý vzduch. Ako sme už spomínali, nezabudnite čistiť zariadenie a smer chladenia nastaviť do priestoru. Prístroj na chladenie by mal byť umiestnený minimálne vo výške jeden a pol metra.