Dôležitou súčasťou cievnej mozgovej príhody je prevencia. Prevenciu pri CMP delíme na primárnu a sekundárnu. Okrem toho, že dodržiavanie jednotlivých pravidiel má blahodarné účinky na srdce a mozog, má priaznivé účinky na celý organizmus človeka. Viete, čo ovplyvňuje vznik CMP a ako tomu zabrániť?

Primárna vs. sekundárna prevencia

Je dôležité poznať rozdiel medzi primárnou a sekundárnou prevenciou. Medzi primárnu prevenciu sa zaraďuje všetko, čo môže ovplyvniť prvú mozgovú príhodu, ktorú človek dostane. Čo sa týka sekundárnej prevencia, tá ovplyvňuje človeka, ktorý už CMP mal a teda zabraňuje opätovnému vzniku.  Okrem toho je dôležité poznať a pochopiť rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku CMP, o ktorých si teraz povieme.

1. Vysoký krvný tlak 

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia nielenže ovplyvňuje vznik CMP, ale tiež zabraňuje vzniku srdcového infarktu, prípadne zlyhaniu obličiek. Vysoký krvný tlak znamená, že sila udržiavajúca prietok krvi v tepnách je nad normálnym rozsahom. Medzi tých, ktorí sú vystavení riziku vzniku hypertenzie patria najmä ľudia starší než 35 rokov, ktorí majú v rodinnej anamnéze hypertenziu, ktorí jedia veľa soli a mastných jedál, konzumujú alkohol, prípadne tehotné ženy a tie, ktoré užívajú antikoncepciu. Optimálna hladina krvného tlaku by mala byť 120/80 mmHg (milimetroch v ortuti). Ľudia, ktorí majú cukrovku, prípadne ochorenie obličiek, tak u nich sa optimálna hladina posúva na 130/80 mmHg. Zabrániť vzniku hypertenzie môžete buď zaradením zdravej stravy, ktorá bude bohatá na zeleninu, ovocie, nízkotučné mliečne výrobky a tiež, ak znížite príjem soli. Znížiť hladinu krvného tlaku je možné aj pravidelnou aktivitou, prípadne liekmi, o ktorých sa musíte poradiť so svojím lekárom.

112

2. Fajčenie

Súčasťou vysokého krvného tlaku je aj fajčenie. Okrem toho fajčenie ovplyvňuje a môže viesť k mŕtvici, infarktu, k pľúcnym chorobám a rôznym formám rakoviny. Chronické fajčenie cigariet a užívanie tabaku má veľký vplyv na tvorbu voľných radikálov  a toxínov, ktoré poškodzujú cievy a prispievajú k tvorbe trombusu, ktorý cievy upcháva. Je vedecky dokázané, že keď človek prestane fajčiť, riziko mozgovej príchody sa zníži o 2 roky.

    Spýtajte sa na radu odborníka

    4

    3. Cukrovka

    Cukrovka môže vznikať dvomi spôsobmi. Prvým je, ak má telo nedostatok hormónu, ktorý sa nazýva inzulín (cukrovka typu 1) alebo sa telo na tento hormón stáva necitlivým (cukrovka typu 2). To znamená, že sa inzulín v tele tvorí, ale telo ho nedokáže prijať a využiť, a preto dochádza k hromadeniu cukru v krvi (hyperglykémia). Tieto nadbytočné cukry môžu poškodiť cievy a tiež môžu viesť k hypertenzii. Okrem toho môžu poškodiť aj oči, obličky, srdce a nervy, preto je to tak nebezpečné pre ľudský organizmus. Štatistiky v tomto prípade ukazujú, že pravdepodobnosť vzniku CMP alebo ochorenia srdca je u diabetikov (cukrovkárov) 2-4krát vyššia než u nediabetikov.

    113

    4. Vysoký cholesterol

    Vedeli ste, že cholesterol sa delí na dobrý a zlý? Pre človeka je veľmi dôležité, aby mal dostatočné množstvo dobrého cholesterolu (lipoproteín s vysokou hustotou), ktorý si telo vie vytvoriť samo. Ak si ho telo vie vytvoriť v dostatočnom množstve, má ochrannú úlohu práve pred tým zlým cholesterolom (lipoproteín s nízkou hustotou), ktorý môžete získavať vo forme stravy. V prípade, že má telo nízke množstvo dobrého cholesterolu a vysoké množstvo zlého, dochádza k problémom, pretože telo nedokáže zabrániť ukladaniu cholesterolu v tepnách. Preto dochádza práve ku problémom s CMP alebo kardiovaskulárnym problémom.

    115

    5. Obezita a fyzická nečinnosť

    Nezdravý životný štýl, sedavé zamestnanie, fyzická nečinnosť a genetika môže do veľkej miery ovplyvniť a zvýšiť riziko cievnej mozgovej príhody. Nielen telesná váha, ale tiež aj index telesnej hmotnosti (BMI) ukazuje to či je človek obézny alebo nie. Normálny index BMI by mal byť v rozmedzí 18,5 – 24,9 kg/m2. Ak BMI ukazuje 25 až 29,9 kg/m2, táto osoba sa klasifikuje ako osoba s nadváhou, zatiaľ čo osoby s 30 kg/m2 BMI alebo viac sú už obézni. Rovnako aj brušný telesný tuk môže byť indikátorom, ktorý ukazuje či je človek obézny alebo nie. Osoby s obvodom pása viac ako 102 cm pre mužov a viac ako 88 cm  u žien majú centrálnu alebo „brušnú“ obezitu a tým sa zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych problémov, vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a vysokej hladiny cukru, ktorá ovplyvňuje práve CMP.

    116

    Týchto 5 chorôb môže vo veľkej miere ovplyvniť riziko vzniku CMP, a preto je dôležité týmto chorobám predchádzať. Preto prejdite na vyváženú stravu a zlepšite svoje stravovacie návyky, udržiavajte normálny index telesnej hmotnosti (BMI), nefajčite, kontrolujte si pravidelne svoj krvný tlak, znížte úroveň stresu a zabráňte vzniku cukrovky a vysokého cholesterolu. Ak vám to telo umožňuje, pridajte do svojho denného režimu nejakú fyzickú aktivitu, pretože už len 20 minút aktívneho športu môže priniesť priaznivé účinky pre vás organizmus.