Existuje niekoľko dôvodov, prečo vás môže začať bolieť päta. Túto bolesť môžete pociťovať aj pri dlhodobom státi či nosením nevhodnej obuvi. Avšak, ak sa tento problém objavuje pravidelne a najmä ráno či pri nenáročnej aktivite, potom je potrebné zbystriť pozornosť. Pravdepodobne ide o ochorenie zvané pätová ostroha, ktorú je možné liečiť.
Čo je pätová ostroha a koho môže postihnúť?
Ak pociťujete bolesti v päte, pravdepodobne ide o ochorenie nazývané pätová ostroha alebo Calcar calcanei. Toto ochorenie predstavuje vápnikový výrastok na pätnej kosti, ktorý vzniká zväčša pri nadmernom alebo akútnom preťažení nohy. Okrem športovcov a bežcov, ktorí často behajú po tvrdom povrchu, sa toto ochorenie môže objaviť aj u ľudí, ktorí majú sedavú prácu alebo prácu, pri ktorej dlhodobo stoja. Rovnako toto ochorenie môže postihnúť obéznych ľudí či deti, ktoré rýchlo vyrástli.
Faktory zapríčiňujúce pätovú ostrohu?
Okrem nadmernej či dlhodobej záťaži na chodidlá môže pätová ostroha vznikať aj pri malej záťaži, a to v prípade, že šľachy, ktoré sú na nohách pozdĺžne, nie sú dostatočne pružné. Pätovú ostrohu môže tiež spôsobiť nevhodná obuv, ktorá je príliš úzka, zle tvarovaná, malá alebo má vysoký podpätok. S týmto ochorením sa tiež môžete stretnúť, ak ste už niekedy mali úraz chodidiel, máte poruchy klenby, zle postavenú chrbticu, obezitu alebo iné ochorenie, ktoré súvisí s kĺbmi – napríklad reumatoidnú artritídu či dnu. Za vznik pätovej ostrohy sa môže podpísať aj nesprávna životospráva, a to v prípade, že konzumujete nadmerné množstvo kyselinotvorných potravín ako je káva, mäso, cukor či alkohol.
Aké sú najčastejšie príznaky pätovej ostrohy?
Medzi najčastejšie príznaky tohto ochorenia patrí ostrá bodavá bolesť v spodnej časti päty, ktorá sa môže prejaviť hneď ráno po prebudení, ale aj bezprostredne po vykonávaní nejakej aktivity uprostred dňa. Táto nepríjemná bolesť však môže smerovať dopredu po stranách až k prednej časti chodidla, keďže Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätu a prsty na nohách. V prípade vzniku tohto ochorenia sa tiež môžete stretnúť s tým, že sa vám na určitý čas môže skomplikovať chôdza. Na druhej strane existujú aj ľudia, ktorí síce pätovú ostrohu majú, ale je bezpríznaková a bez bolesti.
Aká je prevencia a liečba?
V prípade, že chcete zistiť či ide skutočne o pätovú ostrohu, je potrebné vyhľadať odborného lekára, napríklad ortopéda, ktorý vám určí diagnózu. Prípadne je možné toto ochorenie liečiť vhodnou rehabilitáciou alebo masážou. Ak však vykonávate nejaký šport alebo vaša práca si vyžaduje dlhodobé státie, potom vyskúšajte senzorické vodou plnené ortopedické vložky, ktoré sú vhodné ako na široké chodidlá, tak aj na tie úzke. Váš výber ortopedických vložiek závisí od tvaru vášho chodidla a od toho, pri akej činnosti ich budete potrebovať. Samozrejme, okrem toho, že priaznivo vplývajú a odstraňujú bolesť chodidiel, ktorú spôsobuje pätová ostroha, zápal Plantárnej fascitiis či spadnutá klenba, tak pomáhajú aj pri bolesti bedier, bolesti chrbta a zmierňujú opuch nôh.
Ak potrebujete pomôcť aspoň s jednou zo spomenutých bolestí, prípadne neviete, aká senzorická ortopedická vložka je pre vás tá najvhodnejšia, určite kontaktujte odborníkov z Medicovi.