Syndróm karpalného tunela je jedno z najčastejších ochorení postihujúcich ruku. Môže vás postihnúť ak opakovane alebo sústavne presiľujete ruku. Syndróm sa týka hlavne ľudí, ktorí majú stereotypnú manuálnu prácu ako napríklad krajčírky. V ohrození sú aj ľudia neustále pracujúci za počítačom. Veľké riziko číha aj na osoby, ktoré pracujú s vibrujúcimi nástrojmi alebo so zbíjačkou.
Ak trpíte karpálnym tunelom znemená to, že trpíte nepríjemným poškodením zápästia, šliach a nervov. Syndróm sa prejavuje brnením, mravčením prstov a môže zájsť až do úplného znecitlivenia v štyroch prstoch, okrem malíčka. Bežné činnosti ako zapínanie gombičiek, vešanie vecí sa stávajú veľkou komplikáciou. Navyše sa prejavuje aj bolesť v ramene, lakti či zápästí. Tieto bolesti obťažujú postihnutého aj v noci.
Ako vzniká karpálny tunel?
Syndróm vzniká opuchom preťažených šliach, ktoré prechádzajú cez karpálny tunel, čo je vlastne malá štrbinka v zápästí. Tu prechádza aj mediálny nerv, na ktorý sa vytvára nepríjemný tlak. Mediálny nerv je veľmi dôležitý, pretože zabezpečuje prenos vzruchov z mozgu do prstov. To vyúsťuje do situácie, kedy mozog nevie komunikovať s prstami a človek nedokáže hýbať prstami, či celou rukou.
Ako predchádzať karpálnemu tunelu?
Samozrejme by ste nemali preťažovať ruky, čo je bohužiaľ v praxi často krát nereálne. Pomôcť však môže striedanie intenzívnej práce s odpočinkom, používanie vhodných pracovných pomôcok a nástrojov a samozrejme cvičenie. Veľmi vám dokážu pomôcť aj ľahké cviky ako natiahnutie zápästia, prstov, predlaktí, ramien, trupu či šije. Vhodné je aplikovať tieto cviky každú hodinu v práci po dobu 20 sekúnd viac. Ak pracujete za počítačom, dbajte na správnu výšku vášho stola či správne sedenie. Ideálne je zadovážiť si ergonomickú klávesnicu.
Čo robiť ak bolesť neustupuje?
Čakať, dúfajúc že sa váš stav zlepší nie je dobré riešenie. Poškodenie nervu je nezvratné a v niektorých prípadoch nepomôže ani operácia. Preto vyhľadajte neurológa včas.