Červená fermentovaná ryža – veľmi obľúbená potravina v ázijskej kuchyni a v tradičnej čínskej medicíne. Je dostupná v práškovej forme alebo ako výživový doplnok. Považuje sa za superpotravinu – pôsobí protizápalovo, znižuje cholesterol a bojuje proti rakovine. Poďme sa spoločne pozrieť na to, prečo by ste ju mali zaradiť do svojho jedálnička.
Znižuje cholesterol
Vysoký cholesterol je vážny zdravotný problém spojený s obezitou, inzulínovou rezistenciou, vysokým krvným tlakom, srdcovým infarktom, mozgovou príhodou či cukrovkou. Najúčinnejším spôsobom kontroly hladiny cholesterolu a prevencie týchto ochorení je výber zdravej výživy a životného štýlu.
Červená kvasnicová ryža znižuje zlý cholesterol (LDL) a triglyceridy a zvyšuje dobrý cholesterol (HDL) v krvi. Zabraňuje tiež nadváhe a udržiava normálnu hladinu pečeňových enzýmov a leptínu.
Lieči srdcové choroby
Triglyceridy, podobne ako cholesterol, sú typom tukových zlúčenín nachádzajúcich sa v krvi. Posledné štúdie zistili, že triglyceridy pravdepodobne spôsobujú srdcové choroby a mŕtvicu dokonca viac ako cholesterol. Červená fermentovaná ryža znižuje hladinu cholesterolu a merateľne znižuje mieru srdcových infarktov. U takmer 5 000 pacientov, ktorí už prekonali srdcový infarkt, znížila dlhodobá suplementácia červenou ryžou úmrtnosť o tretinu a znížila pravdepodobnosť budúceho infarktu na polovicu, z 10,5% na 5,7%.
Zabraňuje zápalovému ochorenia srdca
Čínski vedci podrobne študovali extrakt z červenej fermentovanej ryže pre jej protizápalové účinky. U 50 pacientov s ischemickou chorobou srdca ukazovalo už 1200 mg extraktu znížené príznaky zápalu.
Na čo si dávať pozor?
Chemické zloženie
V súčasnosti neexistuje spôsob ako zistiť presné množstvo akejkoľvek účinnej látky v danom doplnku červenej fermentovanej ryže. Zistilo sa, že niektoré doplnky červenej kvasnicovej ryže obsahujú čistý lovastatín. Takmer všetky komerčné doplnky majú odlišné chemické zloženie ako štandardná červená ryža, ktorá sa používa v klinických štúdiách . Ak si nie ste istí bezpečnosťou svojho doplnku, odporúčame ho vymeniť alebo ho neužívať vôbec.
Tehotenstvo
Tehotné ženy by nemali jesť červenú ryžu vôbec. Väčšina vedcov varuje pred používaním akéhokoľvek statínu počas tehotenstva; patrí sem monacolín K.
Vedľajšie účinky
Problémy so svalmi patria medzi najčastejšie vedľajšie účinky všetkých statínov, od slabých kŕčov, až po stratu svalov. Ľudia s existujúcimi svalovými ochoreniami, ako je napríklad myasthenia gravis, by sa mali vyhnúť červenej kvasnicovej ryži, nakoľko môže monacolín K zhoršiť ich príznaky.