Popáleniny patria medzi poranenia kože, ktoré môžu vznikať vplyvom rôznych faktorov. V závislosti od stupňa a miesta popálenia, môžu predstavovať menšie zdravotné problémy, ale aj tie životu ohrozujúce. Preto je potrebné vedieť, ako ich liečiť a kedy vyhľadať lekársku pomoc.
Príčiny vzniku popálenín
Popáleniny kože patria medzi termické úrazy, ktoré vznikajú vplyvom vysokého tepla, horúcej kvapaliny, pary alebo horúceho predmetu, slnečného či iného ultrafialového žiarenia, žiarenia z röntgenových lúčov, chemikálií a silných kyselín alebo elektrického prúdu.
4 stupne popálenín a ich príznaky
V závislosti od rozsahu a miesta popálenia, rozlišujeme až štyri stupne popálenín.
1. stupeň: ide o popáleninu, ktorá je bolestivá, ale je možné ju rýchlo ošetriť. Prejavuje sa najmä sčervenaním či opuchom, ktorý po niekoľkých dňoch zmizne. Pri popáleninách prvého stupňa dochádza k povrchovému zraneniu vrchnej vrstvy pokožky, a preto sa pokožka sama zregeneruje. Popáleniny prvého stupňa zväčša vznikajú napríklad pôsobením slnečného žiarenia.
2. stupeň: predstavuje popáleninu, ktorá je hlbšia a postihuje vrchnú časť kože, kapiláry a drobné cievy, a preto hojenie predstavuje dlhší proces. Avšak aj takéto spáleniny, ktoré sa najčastejšie prejavujú sčervenaním pokožky, drobnými pľuzgiermi naplnenými plazmou či voskovo bielym povrchom, si stále môžete ošetriť aj vy sami. Ide o popáleniny, ktoré sa pri správnej starostlivosti hoja bez známok jaziev. Najčastejšie sú spôsobené obarením horúcou vodou, olejom či ohňom.
3. stupeň: je závažný druh popáleniny, pri ktorej dochádza k zničeniu kapilárnej sieti a poškodeniu celej kože, vrátane nervových zakončení. Takáto popálenina však nebolí, no prejavuje sa žltou alebo hnedou farbou, ktorá má uprostred biely stred. Ide o popáleninu, pri ktorej odumierajú časti tkaniva, a preto je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc, či podstúpiť chirurgický zákrok.
4. stupeň: tento stupeň je najzávažnejší, pretože pri ňom dochádza k poškodeniu svalov, šliach a kostí, ktoré sa prejavujú zuhoľnatením. Avšak, aj pri tomto stupni platí, že popálenina nebolí, a to z dôvodu zničenia nervových zakončení. Preto je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, ktorá pri tak závažnom popálení musí sledovať aj životné funkcie postihnutého človeka.
Prvá pomoc po vzniku popálenín
Čo sa týka liečby popálenín, veľmi dôležitá je tá primárna akútna pomoc. Najskôr ponorte popálené miesto pod studenú tečúcu vodu (nie do ľadu), aspoň na 10 – 15 minút, čím sa pokožka ochladí a zmierni sa bolesť. Ďalej je nutné, aby ste odstránili (nie strhli) všetok odev, prípadne šperky, ktoré sa v mieste popálenia nachádzajú, a to z dôvodu prípadného vzniknutia opuchu. Zapamätajte si, že miesto spálenia nikdy nenatierajte žiadnymi krémami, masťami alebo olejmi. Stačí, ak spálené miesto prekryjete sterilným obväzom, ktorý nezanecháva chlpy, aby ste predišli vzniku infekcií. Pri hlbokých popáleninách môže vzniknúť aj šok, a preto nezabudnite udržiavať protišokové opatrenia, a to ticho, teplo, tíšenie bolesti, transport a tekutiny. Ak na pokožke vzniknú aj pľuzgiere, v žiadnom prípade ich neprepichujte a nestrhávajte, pretože aj tie plnia svoj ochranný účel. Ak ide o závažný 3. a 4. stupeň popálenín, určite vyhľadajte ihneď lekársku pomoc.
Liečba popálenín 1. a 2. stupňa
Práve povrchové popáleniny 1. a 2. stupňa si nevyžadujú lekársku pomoc. Samozrejme, ak ide o popáleninu v rizikových oblastiach, ako je napríklad tvár, krk, dekolt, genitálie, perinea či oblasť oboch rúk a nôh, pomoc vyhľadajte. V opačnom prípade stačí, ak ju schladíte a tým zmiernite bolesť. Ak je rana už zrastená, k úplnému zahojeniu a regenerácii pokožky môžete použiť hojivé masti, popáleninové krémy či gély na popáleniny. Rovnako použiť môžete aj hojivý roztok Nexodyn s najnižším pH, vďaka čomu bude hojenie efektívnejšie a rýchlejšie. Namiesto gélov tiež môžete použiť hydrokoloidné náplasti na popáleniny. Čo sa týka spálenín od slnka, na tie použite prípravok s panthenolom. Nikdy však tieto prípravky nepoužívajte, ak ide o otvorenú, pretože by mohli proces hojenia skomplikovať.
Prvoradé je predovšetkým zabrániť vzniku popálenín a znížiť riziko vzniku bežného popálenia v domácnostiach, ktoré patrí medzi veľmi časté a nebezpečné, a to najmä u malých detí.