V lete túži každý z nás po hnedej opálenej pokožke. S opaľovaním však súvisí veľa rizík, napríklad vrátane rakoviny pokožky. Rizika vás nezbaví ani to, keď si nanesiete opaľovací krém. V našom článku vám prinášame zopár tipov, ako sa bezpečne a rýchlo opálite.

Ako sa rýchlejšie opáliť?

  1. Používajte opaľovací krém s ochranným faktorom 30

Vždy si na pokožku nanášajte krém s ochranným faktorom minimálne 30+ a nikdy sa neopaľujte s krémom bez ochranného faktora. Minimálne 20 minút predtým, ako si ľahnete na slnko, sa natrite. SPF 30 je dostačujúce na to, aby zabránil nebezpečným UVA a UVB lúčom preniknúť do pokožky, no takisto dostačujúci na to, aby vás aj tak opálilo.

sunscreen-suntan-lotion-spray-bottle-young-woman-spraying-tanning-oil-her-leg-from-bottle-lady-is-massaging-sunscreen-lotion-while-sunbathing-beach-female-model-during-summer-vacation-scaled

  1. Opaľujte sa z rôznych strán

Takto sa vyhnete tomu, aby vám slnko pieklo iba na jednu stranu tela a spálilo ju.

  1. Jedzte potraviny, ktoré obsahujú beta karotén

Medzi potraviny, ktoré obsahujú beta karotén patrí napríklad mrkva, sladké zemiaky, či kel. Práve tieto potraviny vám pomôžu opáliť sa bez spálenia pokožky.

  1. Používajte oleje, ktoré obsahujú SPF

Niektoré oleje s obsahom avokádom, kokosom, malinou a mrkvou síce nenahradia ochranné opaľovacie krémy, ale dodajú vám extra hydratáciu a SPF ochranu.

woman-applies-sunscreen-body-part-sun-protection-concept_169016-8696

  1. Nestrávte na slnku viac času, ako dokáže vaša pokožka vytvárať melanín

Melanín je pigment, ktorý ovplyvňuje opálenie. U každého človeka sa tak po 2-3 hodinách prestane vytvárať a viac sa v ten deň neopálite. Zbytočne potom tak ničíte svoju pokožku.

  1. Opaľujte sa v správnom čase

Ak sa chcete čím rýchlejšie opáliť, najsilnejšie slnko je medzi obedom a 15. hodinou. Myslite však na to, že v tomto čase spôsobí aj najviac škody a zvyšujete tým riziko vzniku rakoviny kože. Ak máte citlivú pokožku, najlepšie urobíte, ak sa budete opaľovať ráno a vyhnete sa tak najsilnejšiemu slnku.

  1. Nájdite si tieň

Doprajte svojej pokožke prestávku od tepla a sem tam sa schovajte do tieňa.

  1. Chráňte si pokožku na tvári

Práve slnko je hlavným spúšťačom tvorby pigmentových škvŕn. Chráňte svoju pokožku pred slnkom spôsobenými pigmentovými škvrnami. Prírodnou formou liečby sú depigmentačné krémy. Najlepšie urobíte, ak si vyberiete taký, ktorý je založený na prírodnej báze!