Existuje množstvo faktorov a príčin, ktoré ovplyvňujú čas hojenia rán. Ak je vaše hojenie rán pomalé, mali by ste spozornieť, pretože aj to môže odzrkadľovať ochorenie, o ktorom ešte neviete.
Pomalé hojenie rán
Hojenie rán predstavuje určitý proces, ktorý môže pri niektorých pacientoch trvať dlhšie a pri iných nie. To, ako dlho sa vaše rany hoja, ovplyvňuje množstvo faktorov, ale tiež aj závažnosť, miesto spôsobenia zranenia a hĺbka rany. Ak ide o vážne hlboké zranenie či otvorenú ranu, je samozrejme, že proces bude trvať dlhšie. Avšak, ak ide o bežnú ranu, ktorá sa vám hojí dlhšie, v tom prípade dôvodom môže byť vážny zdravotný problém.
Rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú čas hojenia rán
Spozorovali ste na sebe, že sa vám rany pomalšie hoja ako keď ste mali o 10 rokov menej? Mali by ste vedieť, že čas hojenia rán ovplyvňujú aj tieto rizikové faktory, ako je vek, avitaminóza, zlá imunita, fajčenie, ochorenia pokožky a krvi, podvýživa či nebezpečné ochorenia ciev, pečene, chronické ochorenia či zlyhanie obličiek, cukrovka či artritída.
Ochorenia s pomalým hojením rán
Pýtate sa, prečo v prípade týchto ochorení dochádza k pomalému hojeniu rán? Na to, aby sa rana dobre a pomerne rýchlo zahojila, potrebuje mať optimálne prostredie pre hojenie. To znamená, že rana musí byť čistá, dezinfikovaná a jej prostredie musí byť dostatočne vlhké, aby nedošlo k vysychaniu spodiny rany a aby bunky, ktoré ovplyvňujú hojenie rán rýchlejšie migrovali. Rovnako dôležitú úlohu má aj dostatok živín, ktoré sú potrebné na regeneráciu. Preto podvyživení ľudia majú s hojením rán problém, pretože nemajú dostatok živín v tele. Problém s hojením majú aj ľudia s anémiou, chudokrvnosťou teda nedostatkom červených krviniek, pretože tie majú práve za úlohu zabezpečiť prísun potrebného množstva kyslíka do rany. Keďže za pomalé hojenie rán môže aj zlá imunita človeka, potom sú veľmi ohrození aj ľudia s leukémiou či AIDS, pri ktorých dochádza k poškodeniu imunitného systému. Pozor si musia dávať aj ľudia s cukrovkou, pretože zvýšená hladina cukru v tele rovnako spôsobuje oslabenie imunity či poškodenie nervov, ciev, obličiek a podobne.
4 spôsoby, ako zlepšiť hojenie rán
Tak ako existujú rizikové faktory, ktoré spomaľujú hojenie rán, existujú aj spôsoby, ktoré dokážu hojenie rán zlepšiť a urýchliť.
- V prvom rade ide o vytvorenie čistého a vhodného prostredia rany a jej okolia. Preto je potrebné dôkladne ranu vyčistiť, vydezinfikovať a zamedziť tvorbe infekcie. Tiež je potrebné vytvoriť vlhké prostredie, zamedziť vysušeniu rany, hromadeniu tekutín a zamedziť vytvoreniu príliš tesného krytia, v ktorom nedochádza k prenosu a množeniu buniek, ktoré urýchľujú hojenie rán.
- Je potrebné zabezpečiť pre telo dostatočnú výživu, ktorá bude obsahovať potrebné množstvo bielkovín, vitamínov skupiny A, B, C, E, tukov, cukrov, ale aj aminokyselín, zinku, železa a kremíku. Najlepším spôsobom je vo forme stravy, a preto uprednostníte konzumáciu listovej zeleniny, zelených rastlín, ovocia, zeleniny, orechov, avokáda, banánov, čerešní, ale aj mlieka, vajec, rýb či červeného mäsa.
- Ak pri konzumácii takejto stravy stále pociťujete, že nemáte dostatok potrebných vitamínov a živín, potom ich pokojne môžete doplniť vo forme doplnkov stravy.
- Vyskúšať môžete aj špeciálne prípravky a roztoky na hojenie rán, ktoré sú najvhodnejším riešením naštartovania procesu komplexného prirodzeného hojenia a úplného zahojenia rany, a to hlavne v prípade rán, ktoré majú výrazne pomalé hojenie, ako napríklad vredy, pooperačné rany, infekcie či popáleniny.