Komunikácia s ľuďmi okolo nás je niečo, čo robíme po celý život a je mimoriadne dôležitá. To, akým spôsobom s ľuďmi komunikujeme, ovplyvňuje aj to, ako sa cítia a aký postoj sa rozhodnú zaujať voči nám samým. Samozrejme, rozhovory s ľuďmi môžu byť náročné. Najmä pre tých, ktorých povaha je viac či menej introvertná. Ako však môžeme zvýšiť naše sebavedomie? Čo musíme urobiť pre to, aby bola naša komunikácia na úrovni? Máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov, ako na to!

Asi najpodstatnejšou vecou, ktorej sa v rámci sociálnej interakcie medzi ľuďmi bojíme, je to, čo im chceme alebo potrebujeme povedať. Niekedy máme pocit, že máme byť nadpriemerne vtipný a baviť všetkých navôkol. Avšak, toto nemusí byť nevyhnutne tá správna cesta.

Počúvajte druhých

Preto by sme sa v prvom rade mali naučiť počúvať ostatných. Pýtať sa ľudí na nich samých, dozvedieť sa o nich niečo viac. Chcieť sa dozvedieť niečo viac a nie tváriť sa, že ich počúvam počas toho, ako si píšeme SMS s niekým iným alebo pozeráme na ľudí okolo nás. Ľudia sa v našej spoločnosti cítia naozaj lepšie, ak im ukážeme, že sa o nich skutočne zaujímame.

Emócie

Niet žiadnych pochýb o tom, že naše emócie z nás sršia už len pri pohľade na našu reč tela. Avšak, akonáhle sa niekoho hanbíme. Začíname sa hrbiť a uzatvárať do seba, prekrížime si ruky alebo nohy. Práve to z nás robí ešte viac plachých. Aký postoj by ste teda mali zachovať? Vzpriamený s ramenami prirodzene dole a dvihnutou sánkou. A nezabudnite sa usmievať.

Pochvala

Čo je pre nás po emocionálnej stránke jednou z najvýznamnejších vecí? Ocenenie. Ľudia potrebujú byť ocenení. Dokonca, i naše sympatie voči ľuďom, nás za niečo pochvália, zvyknú narastať. Takto si, samozrejme, navzájom vytvárame pevnejšie vzťahy budujeme dôveru.

Mená

Ste naozaj nemožní v zapamätávaní mien? Alebo len nechcete vynaložiť trošku snahy v pamätaní si mena človeka, s ktorým ste sa práve stretli? Ak v bežnej konverzácii človeka oslovíte jeho menom, cíti naozaj prítomný a uznaný. A práve to pomáha vytvárať si priateľské aj profesionálne vzťahy. Samozrejme, všetkého veľa škodí. Preto by sme to ani s frekvenciou oslovení nemali preháňať. Raz či dvakrát je viac než dosť.