Sexuálne pomôcky sú často kontroverznou témou, ale zdravotníci a sexuológovia potvrdzujú, že ich používanie môže mať pozitívny vplyv na naše zdravie. Nesúvisia len s rozkošou, ale môžu prispieť aj k lepšiemu fyzickému a emocionálnemu zdraviu. V tomto článku sa zameriame na niekoľko dôvodov, prečo sú pre nás erotické pomôcky prospešné.

Sexuálne pomôcky môžu prispieť k väčšej rozmanitosti a spokojnosti v intímnom živote jednotlivcov. Pomáhajú rozvíjať fantáziu, zlepšujú sexuálnu intimitu a môžu pomôcť prekonať sexuálne problémy, ako je napríklad nízke libido alebo problém s dosiahnutím orgazmu.

Redukcia stresu

Kvalita intímneho života súvisí s celkovou spokojnosťou človeka. Počas sexuálneho vzrušenia a orgazmu sa uvoľňujú hormóny, ktoré ovplyvňujú niektoré procesy v našom tele.

Endorfíny, známe ako „hormóny šťastia“, pôsobia ako prírodné analgetiká a spôsobujú pocit eufórie a pohody. Prispievajú tak k zníženiu vnímania bolesti a úzkostných stavov. Oxytocín, často označovaný ako „hormón lásky“ alebo „hormón dôvery“, sa vylučuje počas pohlavného styku, ale aj počas iných intímnych aktivít, ako je napríklad bozkávanie alebo objatie. Oxytocín zvyšuje pocit dôvery a blízkosti s partnerom, čo môže pomôcť znížiť pocit izolácie a úzkosti. Pri sexuálnej aktivite sa v tele zvyšuje aj hladina serotonínu. Serotonín je spojený s reguláciou nálady a emočnej pohody. Vyššie hladiny serotonínu môžu takisto pomôcť zmierniť niektoré úzkostné či depresívne prejavy.

Ďalší hormón, na ktorý má naše sexuálne správanie vplyv, je kortizol. Ide o „hormón stresu“, ktorý sa uvoľňuje v reakcii na stresové situácie. Počas sexuálneho vzrušenia a orgazmu sa u niektorých jednotlivcov môže znížiť hladina kortizolu v tele, čo znamená, že pociťujeme menej stresu.

Počas orgazmu sa takisto uvoľňujú naše svaly. Toto uvoľnenie má fyziologický účinok na zníženie fyzického napätia a stresu v tele. Ak patríte medzi ženy, ktoré majú problém dosiahnuť orgazmus počas penetrácie, vyskúšajte klitorisový sací stimulátor. Jednoducho sa používa a jeho technológia “pulzovania a satia klitorisu” je obľúbená medzi všetkými vekovými kategóriami.

Je však dôležité zdôrazniť, že reakcie na sexuálnu stimuláciu a dosiahnutie orgazmu môžu byť odlišné. Dôležité je, aby sme rešpektovali individuálne potreby a preferencie nášho partnera/ partnerky a nezabúdali, že existujú aj iné metódy zvládania stresu, ako je napríklad prechádzka v prírode, cvičenie, meditácia alebo rozhovor s blízkymi.

tpz-clanok

Posilnenie panvového dna

Niektoré sexuálne pomôcky, napríklad venušine guličky, môžu byť vynikajúcim nástrojom na posilnenie panvového dna. Dobrý stav svalov panvového dna je dôležitý pre zdravie žien, pretože pomáha predchádzať problémom, akými sú inkontinencia, bolestivá menštruácia či funkčná sterilita. Ak máte dlhodobé bolesti v oblasti kostrče či panvového dna, pomôcť by vám mohla aj fyzioterapia zameraná práve na svaly panvového dna. Tie je potrebné nie len spevňovať, ale aj uvoľňovať relaxačnými cvikmi.

Liečba sexuálnych dysfunkcií

U niektorých ľudí môžu byť sexuálne dysfunkcie, ako je erektilná dysfunkcia alebo vaginálna suchosť, závažným problémom ovplyvňujúcim psychické a fyzické zdravie. V niektorých prípadoch môžu byť práve sexuálne pomôcky účinnou súčasťou riešenia týchto problémov. Pre pánov sú skvelým pomocníkom masturbátory. Ich pravidelné používanie môže slúžiť ako tréning na zlepšenie sexuálnej výdrže, čo pomáha pri problémoch s udržaním erekcie i predčasnou ejakuláciou. Sexuálne pomôcky pre mužov sú, bohužiaľ, ešte stále tabu. Je však na mieste začať búrať tieto predsudky, pretože rovnako ako pri pravidelnom tréningu v posilňovni, aj tréning so sexuálnou pomôckou prinesie výsledky a prejaví sa na kondícií. Pre ženy sú zas dostupné skvelé doplnky na vaginálnu suchosť – lubrikačné gély či vaginálne hydratačné krémy.

Uvoľnenie bolesti

Prietok krvi počas sexuálneho vzrušenia môže pomôcť uvoľniť napäté svaly a zmierniť bolesť, čo môže byť špeciálne užitočné pri bolestiach hlavy a menštruačných kŕčoch. Masturbácia alebo sex s partnerom môže byť pre niektorých ľudí účinným prírodným liekom na uvoľnenie bolesti a stresu.

Je však dôležité si uvedomiť, že sexuálne pomôcky sa majú používať zodpovedne a podľa návodu. A aj keď majú pozitívny vplyv na naše zdravie, nie sú jediným spôsobom, ako dosiahnuť uspokojivý a zdravý sexuálny život. Komunikácia s partnerom, zdravá životospráva, vzájomné porozumenie a vzájomná podpora sú rovnako dôležité pre plnohodnotný a uspokojivý sexuálny život.

Zdroj foto: Michal Staník