Skúste si v mysli premietnuť, ako asi vyzerá váš aktuálny dlhodobý životný štýl. Chodíte cvičiť alebo si radšej posedíte na gauči pri dobrom filme? Jete zdravú a vyváženú stravu alebo si často doprajete ťažké vyprážané jedlá? K týmto parametrom si ešte skontrolujte vašu váhu a dajte ju do pomeru s vašou ideálnou váhou. Máte to? Ste s tým spokojní? Ak áno, výborne! No a ak nie, prinášame zoznam 5 zlozvykov zvyšujúcich riziko vzniku cievnej mozgovej príhody?

Nezdravá strava

Diéty s vysokým obsahom nasýtených tukov, trans tukov a cholesterolu súvisia nielen s mozgovou príhodou, ale aj mnohými súvisiacimi stavmi, napríklad srdcovými chorobami. Navyše, príliš veľa soli (sodíka) v strave môže tiež zvýšiť hladinu krvného tlaku. Protikladom je zdravá a vyvážená strava plná vitamínov a minerálov z ovocia a zeleniny, vláknina, zdravé omega-3-mastné kyseliny a pod.

food

Fyzická nečinnosť

Nedostatok fyzickej aktivity môže viesť k ďalším zdravotným stavom, ktoré môžu zvyšovať riziko cievnej mozgovej príhody. Medzi tieto zdravotné stavy patrí obezita, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol a cukrovka. Na druhej strane, pravidelná fyzická aktivita môže znížiť vaše šance na mozgovú príhodu.

Obezita

Zhromažďovanie prebytočného telesného tuku súvisí s vyššou hladinou nezdravého cholesterolu a triglyceridov a so znížením zdravej hladiny cholesterolu. Obezita môže tiež viesť k vysokému krvnému tlaku a cukrovke. Udržiavaním váhy adekvátnej k vašej výške a veku je tak najmenej, čo môžete urobiť, aby ste predišli nepríjemnostiam spojeným s cievnou mozgovou príhodou.

4-2

Príliš veľa alkoholu

Pitie nadmerného množstva alkoholu môže zvýšiť hladinu krvného tlaku a riziko mozgovej príhody. Zvyšuje tiež hladinu už spomínaných triglyceridov, čo je forma tuku v krvi, ktorá môže spevniť vaše tepny. Koľko je ale primeraná dávka alkoholického nápoja za deň?

  • Ženy by nemali mať viac ako 1 nápoj denne.
  • Muži by nemali mať viac ako 2 nápoje denne.

Užívanie tabaku

Akékoľvek fajčenie tabaku zvyšuje riziko mozgovej príhody. Fajčenie cigariet môže poškodiť srdce a cievy a zvýšiť tak riziko mŕtvice. Nikotín v cigaretách zvyšuje krvný tlak a oxid uhoľnatý z cigaretového dymu znižuje množstvo kyslíka, ktoré môže vaša krv prenášať. Aj keď nefajčíte, dýchanie z pasívneho dymu iných ľudí môže zvýšiť pravdepodobnosť mozgovej príhody.