Problematika olejov a tukov je, spoločne s fenoménom cukru, v súčasnosti jedným z najväčších hypov v súvislosti so zdravou výživou a životným štýlom. Samozrejme, informácií je mnoho, no niekedy môžu byť značne mätúce. Aké najdôležitejšie fakty by ste o olejoch a tukoch mali vedieť?

Protichodnosť názorov

Niektoré zdroje hovoria o tom, že tuky majú mimoriadne priaznivé účinky na ľudský organizmus. Iné zasa hovoria  o tom, že by sme ich z našej zdravej stravy mali úplne eliminovať. Avšak, ak sú názory na jednu a tú istú problematiku do takejto miery protichodné, môže to byť spôsobené aj tým, že v každom tvrdení je kúsok pravdy.

  Spýtajte sa na radu odborníka

  Nevyhnutné pre organizmus

  Tuky a oleje sú nielenže mimoriadne pozitívne pre naše telo, ale sú dokonca aj nevyhnutnou súčasťou našej stravy. Ovplyvňujú niekoľko dôležitých procesov v ľudskom tele, a navyše, dodávajú nášmu jedlu množstvo rôznych chutí. Avšak, všetkého veľa škodí a tuky nie sú výnimkou! Preto by sme si mali určite dávať pozor nielen na to, koľko ich zjeme, ale aj na to, z akých zdrojov tieto oleje a tuky pochádzajú.

  zdrave-tuky

  Nenasýtené tuky

  Tento druh olejov a tukov je prítomný v mnohých produktoch rastlinného pôvodu. Kde konkrétne ich môžete nájsť? V orieškoch, semienkach, olivách či avokáde. Azda najznámejšími nenasýtenými olejmi sú omega-3-mastné kyseliny, ktoré sú dôležitou výživou pre náš mozog a nervový systém.

  Nasýtené kyseliny

  Tieto tuky sa najčastejšie nachádzajú v živočíšnych produktoch, ako mäse, mliečnych výrobkoch či vajíčkach, ale aj v rastlinných zdrojoch, napr. v kokosovom alebo palmovom oleji. Mnoho nutričných poradcov odporúča znížiť, limitovať alebo úplne vylúčiť ich konzumáciu.

   Spýtajte sa na radu odborníka

   Transmastné tuky

   Tento druh olejov a tukov sa nachádza vo väčšine fast foodov a vzniká hydrogenáciu olejov na mastné tuky. Ide o najnebezpečnejšiu skupinu olejov a tukov, ktoré by ste mali za každých okolností maximálne obmedziť, ak nie absolútne vylúčiť, pretože spôsobujú množstvo zdravotných komplikácií, ako srdcovo-cievne choroby alebo neestetické kŕčové žily alebo celulitídu.

   Samozrejme, obmedziť nezdravé, no chutné jedlá nie je vždy jednoduché. Ako nastaviť váš mindset pre zdravý životný štýl? Dočítate sa na našom blogu.