Leto je ideálnym časom na grilovanie, pobyt pri vode a trávenie dlhých slnečných dní s vašimi priateľmi a rodinou. Ba čo viac, môže byť tiež skvelým obdobím pre vaše zdravie. Slnko vám poskytne dostatok vitamínu D, ktorý hrá dôležitú úlohu v imunitnom systéme tým, že pomáha pri aktivácii buniek bojujúcich proti najrôznejším infekciám.

Výhody a nevýhody leta na zuby

Leto tiež dodáva vášmu zdraviu ústnej dutiny masívnu pomocnú ruku, pretože vitamín D pomáha udržiavať zdravé kosti a zuby. Výskum dokonca naznačil, že môže pomôcť predchádzať ochoreniam ďasien.

S letom však prichádza aj niekoľko nevýhod pre zdravie vašej ústnej dutiny. Máme na mysli všetky tie limonády, nanuky, zmrzliny či ľad, ktoré dennodenne konzumujeme v reštauráciách, kaviarňach a obchodoch. Aj preto sme sa pre vás rozhodli zozbierať 5 najlepších tipov, ako sa počas krásneho leta starať o ústa.

SPF

Pery

Aj keď sú vaše pery neuveriteľne citlivé na slnko, často ostávajú prehliadnuté. Ľudia sa síce od hlavy po päty natierajú krémom na opaľovanie, no najčastejšie vynechávajú uši, pery či očné viečka. Koža na vašich perách je pritom veľmi tenká a ľahko náchylná k spáleniu slnkom. To môže viesť až k niektorým formám rakoviny. Chráňte sa opaľovacím krémom vyrobeným špeciálne pre vaše pery. Vyhľadajte produkt s SPF 30 alebo vyšším a pravidelne sa natierajte.

Zmrzlina

Ľadové pochutiny sú skvelým spôsobom, ako sa ochladiť počas horúceho dňa. Ale však trpíte citlivými zubami, takýto prehrešok môže byť rovnako bolestivý ako chutný. Ak trpíte citlivými zubami, môžete si zvoliť zubnú pastu pre citlivé zuby, ktorá vám pomôže zmierniť bolesť. Ak máte citlivé zuby, zmrzlina možno nie je tá správna cesta. Vyskúšajte niektoré zdravé alternatívy, ako je čerstvé ovocie a zeleninu.

Cukor

Pokiaľ ide o vaše zdravie ústnej dutiny, cukor je jej úhlavný nepriateľ. Spôsobuje zubný kaz a nealkoholické nápoje sú jedným z najhorších páchateľov, najmä ak ich pijete počas horúceho dňa. Voda je skutočne jedinou voľbou, ktorá vás udrží hydratovaných, osvieži počas dlhých letných dní a vôbec  vám pritom nepoškodí ústa.

zmrzlina

Chránič

Športy idú ruka v ruke s letom. Ľudia chcú tráviť čo najviac času von a byť aktívni. Pri mnohých letných športoch však vždy existuje nebezpečenstvo, že sa niečo pokazí a môžete skončiť prasknutím alebo stratou zubu. Nosenie chrániča úst môže pomôcť znížiť toto riziko a udržať úsmev v bezpečí po celé leto.

Dentálna hygiena

Keďže všetci dobre vieme, že všetky vymoženosti leta v podobe sladkých nápojov a chladených pochutín sú extrémne lákavé, máme ešte jeden tip na záver. Každé leto si skúste naplánovať dentálnu hygienu, aby ste eliminovali škodlivé účinky letných dobrôtok a zachovali svoj chrup zdravý a žiarivo biely naozaj po celý rok.