SPF, SPF, SPF… a prečo sa chrániť pred slnkom?

0
653
mlada zena si kremuje tvar SPF

Vedeli ste, že podľa American Cancer Society je rakovina kože na neuveriteľnom vzostupe? Výskumy hovoria, že za posledných 40 rokov stúpli ochorenia rakoviny kože o takmer 200 %, hrozivé však? Naša koža sa pôsobením slnečných lúčov síce opáli a je krásne tmavá. Avšak, ide o obrannú chemickú reakciu nášho tela, ktorému sa nedarí ochrániť našu pokožku, preto sa zafarbí a vytvára pigmentové škvrny a hyperpigmentácie. Čo vlastne to hrozivé SPF znamená? Aké druhy slnečných lúčov na nás vyžarujú? Je prírodná forma SPF naozaj účinná?

Spýtajte sa na radu odborníka

Čo je to „to“ SPF?

Jednoducho preložené „Sun Protection Factor“, teda ochranný faktor pred slnečným žiarením. Tento parameter vyjadruje násobok času, ktorý môžeme byť na slnku bez toho, aby sme si spálili našu pokožku. Každý takýto filter je teda, úplne logicky, potrebné neustále obnovovať, teda sa pribežne počas dňa krémovať. O to viac, keď sa potíme, kúpeme vo vode alebo utierame.

Aké druhy slnečných lúčov na nás vyžarujú?

V zásade platí, že našu pokožku ožarujú hneď dva typy žiarení:

  • UVA (ultrafialové žiarenie A) spôsobuje starnutie kože. Tie tvoria až 95 % žiarenia, ktoré sa môže dostať až k hlbšej vrstve kože (dermis). A to aj napriek tomu, že vonku zamračené, prší a sneží. Ba dokonca, prechádza aj cez okná sklo alebo sa odráža od piesku a vody! Side effectmi týchto lúčov je generovanie voľných radikálov, redukcia elastínu, urýchlenie starnutia či abnormálna bunková produkcia.
  • UVB (ultrafialové žiarenie B) spôsobuje spálenie, resp. začervenanie kože. Tento typ lúčov nepreniká cez mraky, okná či sklo a nie je schopné preniknúť ani tak hlboko do pokožky. Avšak, stimuluje tvorbu melanínu a je schopný spáliť našu vrchnú vrstvu kože (epidermis). Na UVB lúče by ste si mali dať pozor najmä v čase od 10tej do 16tej hodiny, pretože hrajú hlavnú rolu pri vzniku rakoviny kože.

Existuje ešte ajtretí druh žiarenie, a síce, UVC žiarenie. To sa ale nikdy nedostane na zemský povrch, pretože ho blokuje zemská atmosféra. Z toho samozrejme vyplýva, že nie je rizikom vzniku rakoviny kože.

Čo teda hľadať na balení opaľovacieho krému? Jednoducho nápis „širokospektrálny“, ktorý vás ochráni pred UVA aj UVB žiarením. Keďže ochranný faktor 20, 30, 50 označuje len ochranu pred UVB žiarením. Avšak, na opaľovacím krémoch existuje ešte jedna dôležitá skratka označujúca mieru ochrany voči UVA lúčom, a síce +. Všeobecne platí, že čím viac +, tým väčšia je ochrana proti UVA žiareniu ochrana.

Je prírodná forma SPF naozaj účinná?

Mnoho ortodoxných zástancov organickej kozmetiky sa väčšinou spolieha na prírodnú formu SPF – malinový olej. Avšak, je táto prírodná forma SPF naozaj účinná? V tomto prípade by ste mali mať vždy na pamäti, že neexistuje žiadna štúdia, ktorá by toto tvrdenie potvrdila. Olej z malinových semien má mnoho blahodarných účinkov, napr. antioxidačné, no neposkytuje dostatočnú ochranu pred UV žiarením.