Ako si vybrať ten správny krém s SPF faktorom?

0
760
mlada zena s opalovacim kremom na chrbte

To, že používať prípravky s SPF faktorom je veľmi dôležité pre našu pokožku, ste už určite počuli. Ako si však vybrať ten správny, keď sú ich na trhu desiatky? Poradíme vám, ako na to!

Čím vyššie je číslo SPF (sun protection filter), tým sa predlžuje doba po ktorej naša pokožka prirodzene sčervená na slnku, prípadne spáli sa a zanechá na povrchu kože nepekné pigmentové škvrny. Na trhu tak vieme nájsť krémy s faktorom SPF od 16 až do50+.

Spýtajte sa na radu odborníka

zena pouziva opalovaci krem pri mori

Ako si vybrať vhodný krém na opaľovanie?

Nie je to žiadna veda, ale napriek tomu existuje zopár smerníc, ktoré nám pomôžu pri výbere ochranného faktora. Okrem destinácie v ktorej sa nachádzate je veľmi dôležitý druh pokožky. Tu rozoznávame 4 fototypy:

  • Keltský typ ide iba o približne 2% obyvateľstva, svetlá pleť, hrdzavé vlasy, modré oči a pehy sú ich výraznou črtou. Je priam nemožné aby sa pokožka opálila a tak vie jedine sčervenať. Tento typ ľudí dokáže sčervenať už do 10tich minút ich pobytu na slnku. Pre tento typ ľudí sa odporúča na Slovensku používať SPF 30, v prímorských destináciách SPF 50+.
  • Svetlí Európania – jedná sa o cca 12% obyvateľov. Tmavšia pleť, riedke pehy, blond vlasy a zelené, alebo modré až sivé oči. Ich pokožka vždy najprv sčervená a neskôr krásne zhnedne. Tento typ ľudí sa dokáže na slnku spáliť za 10-20 minút, preto sa im odporúča na Slovensku SPF 20 a pri mori aspoň SPF 40.
  • Tmaví Európania – túto skupinu zastupuje najviac ľudí a to 78%. Majú svetlohnedú pleť, hnedé vlasy a hnedé, alebo sivé oči. Koža pri opaľovaní len mierne sčervená, následne zhnedne. Bez ochrany sa spália za 20-30 minút, mali by používať ochranný faktor SPF 15 na Slovensku a pri mori aspoň SPF 25.
  • Stredomorské typy – do tejto skupiny patrí 8% ľudí a vyznačujú sa hnedou, alebo olivovou pleťou, tmavými očami a vlasmi. Bez ochrany sa spália až po približne 45-tich minútach, preto im na Slovensku stačí SPF 10 a pri mori aspoň SPF 15.

opalovaci krem s spf faktorom

Existujú aj výnimky

Zvyknú sa spomínať ešte 2 fototypy ľudí. Ľudia s tmavou pokožkou, ktorí sa prakticky nikdy nespália, ale napriek tomu, by mali používať SPF faktor, aby svoju pokožku chránili. Do poslednej skupiny patria najtmavší ľudia, tí sa nespália nikdy, používať však môžu SPF 10.

Záleží len na type pokožky?

Opaľovací krém si teda treba vyberať nie len podľa typu našej pokožky, ale aj podľa destinácie do ktorej cestujeme. Iný faktor potrebujeme na Slovensku v meste, iný v horách a taktiež to platí aj pri mori. Intenzita žiarenia je rôzna aj v prímorských oblastiach. Platí však, že vyššie SPF používame v destináciách, ktoré sú bližšie k rovníku. Na horách zas platí, že čím vyššie sme, tým vyšší faktor použijeme.

Lekári odporúčajú vždy použiť radšej vyššie SPF, než nižšie, nakoľko si tak môžete byť istý, že vašu kožu ochránite pred spálením, ale aj starnutím, či pigmentovými škvrnami. Pokožku tak ochránite a my si zarúčite si krásne opálenie.

tmavsia zena sa natiera opalovacim kremom

Čo by mal obsahovať môj krém s SPF?

  • UVA v krúžku – vyjadruje maximálnu ochranu proti vysoko škodlivému UVA žiareniu
  • Mal by obsahovať zložky na ochranu DNA kožnej bunky
  • Vyživujúce zložky (vitamíny, bambucké maslo, či proti alergizujúce zložky)