Chladné rána a príjemné teplé dni babieho leta so sebou okrem premenlivého počasia prinášajú aj celkom rozšírený každoročný fenomén, nádchu. Samozrejme, keď sa k nim pridá rýchle tempo stresujúcich dní, môže tento zdanlivo menší problém vyústiť do nepríjemnej chrípky. Presne v takomto čase si uvedomíme, že je na čase spomaliť.

Byť zaneprázdnený sa v posledných rokoch stalo akousi čudnou (a nezdravou) normou. Ako však na chvíľu spomaliť bez toho, aby ste stratili množstvo času stráveného v posteli? Tu je 7 dní pre pomalší životný štýl!

Deň 1 – Vnímanie

Prvý deň je mimoriadne jednoduchý a nenáročný. Jednoducho len budeme robiť všetko to, čo zvyčajne. Akurát s jediným rozdielom – ponoríme sa do hlbšieho vnímania. Ako na to? Po celý deň sa budeme snažiť vnímať všetko fyzické, čo sa deje okolo nás. Počujete niekoľko ruchov okolo vás? Dokážete cítiť teplo zo šálky čaju, ktorú držíte v rukách? Čo cítite? Čo vidíte? Toto je azda minimalistický spôsob, ako trochu spomalíte myseľ.

time

Deň 2 – Dýchanie

Každý si počas dňa sem-tam sťažka vzdychne. Čím viac sme vystresovaní a nachádzame sa v úzkosti, zvykneme si povzdychnúť. Druhý deň bude dňom výzvy – výzvy vedome dýchať. To znamená, že sa počas dňa prinútite mnohokrát zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť.

Jedným zo spôsobov, ako to dosiahnuť je dýchanie pomocou metódy štvorca. Počas štyroch sekúnd sa zhlboka nadýchneme nosom. Ďalším krokom sú štyri sekundy, počas ktorých sa snažíte dych zadržať. Ďalšie štyri sekundy patria, prirodzene, hlbokému výdychu cez ústa. Posledným krokom je zadržanie dychu na, ako inak, štyri sekundy. A znova počas niekoľkých minút.

breath-2

Deň 3 – Chuť

Tento deň budete mať asi najradšej zo všetkých – deň, kedy na jazyku pocítime všetky chute. Budeme sa zameriavať na to, aby sme po celý deň ostali hydratovanívyživovali naše telo prostredníctvom vyváženej stravy. K tomuto procesu úplne nevyhnutne patrí aj celý proces prípravy jedla – od samotného umývania nášho pokrmu, cez varenie a všetky farby korenia, ovocia a zeleniny, až po samotnú konzumáciu. Pohodlne sa usaďte a vychutnajte si každé sústo do najväčších detailov a úplne pomaly.

Deň 4 – Organizácia

Väčšina ľudí má asi problém s mentálnym spomalením nášho života, najmä ak je náš životný priestor v neporiadku a nerovnováhe. Preto sústreďte svoju pozornosť na pomalé a postupné upratovanie a odkladanie vecí na svoje miesto. Utrite prach, pozmývajte podlahy, a pod. Avšak, nie tak, ako to robievame každý deň. Pokúste sa aktívne vnímať pohyby, ktoré vykonávate, sledovať, aké svaly sú pri daných pohyboch aktivované. Navyše, vnímajte teplotu vody na umývanie. Nakoniec sa posaďte a môžete sa pustiť zase do každodennej práce.

declutter

Deň 5 – Maličkosti

Keď nepretržite žijeme našu všednú či nevšednú každodennosť, strácame pojem o jej výnimočnosti. Zároveň si prestaneme všímať a vážiť úplne, ale dôležité, maličkosti v našom živote. Sme frustrovaní, keď stratíme pripojenie na internet. Sme otrávení v momente, kedy stojíme v zápche. Sme otrávení, keď nám volajú kolegovia alebo rodina a vieme, že od nás niečo potrebujú.

Napriek tomu by sme si mali dennodenne uvedomovať, že sme zdraví, máme okolo seba ľudí, ktorí nás majú radi a pod. Preto by sme mali nájsť životnú radosť v úplných maličkostiach. Takých, ktorých existenciu si veľakrát (alebo vôbec) ani neuvedomujeme.

Veci, ako prišiel poštár, aby mi niečo priniesol, niekto nazbieral a vypestoval ovocie, ktoré si kupujeme v obchode. Kedykoľvek, keď chceme si môžeme zapnúť elektrinu. Alebo aj to, že môžeme facetimeovať s hocikým v akomkoľvek kúte sveta. A nezabudnite si urobiť čas pre ľudí a plnohodnotnú komunikáciu s nimi.

communication

Deň 6 – Sluch

Po celý čas našej existencie máme okolo seba nejaké ruchy, hluky, zvukové atmosféry, ktoré podvedome ovplyvňujú naše pocity a náladu. Cvičenie na šiesty deň preto bude počúvať. Odstráňte zo svojho podvedomia akékoľvek nepríjemné zvuky, ktoré sú zdrojom nepokoja. Radšej ich nahraďte zvukmi vyvolávajúcimi pocity pokoja a harmónie.

Napríklad, prestavte si zvonenie vášho budíka na zvuk, ktorý je príjemný pre vaše uši. Počúvajte ambientnú hudbu, ako zvuky prírody, dažďa, ruchy mesta a pod. A ak vás vaše zvonenie vyvádza z miery, teraz je ten správny čas, aby ste si prestavili na niečo, čo vaše uši chcú počuť. Zapnite si audioknihu alebo obľúbenú hudbu a vychutnajte si pokoj.

yoga

Deň 7 – Vaše JA

Nakoniec je tu posledný, siedmi deň, kedy by ste sa mali sústrediť na to najdôležitejšie, čo máte. NA SEBA! Do nášho diára si zapisujeme prakticky všetko. Čo máme urobiť, s kým sa máme stretnúť, kedy to máme urobiť, ba dokonca ako. Avšak, ostalo v ňom miesto aj pre vás samých?

Preto si vyhraďte čas na seba. Je jedno, či si zacvičíme jogu, dáme si horúci bublinkový kúpeľ, prečítame knihu, budeme maľovať, poprechádzame sa. Čokoľvek, pri čom sa cítime šťastní a oddýchnutí. Takýto čas pre seba si zaslúžime viac, ako si ho zaslúži hocikto iný.

Po tomto spomalenom týždni si v podstate uvedomíte, že niektoré z týchto akcií robíte úplne každodenne a sú prirodzenou súčasťou vášho života. A to je tá najprospešnejšia vec, akú môžete urobiť. Veci v živote sú väčšinou stresujú, no čas nenávratne letí. Avšak, aktívne vnímanie každej jednej sekundy v prítomnosti a zámerne vedomý život všetky veci úplne prirodzene spomaľujú.