Rovnako ako sa staráme o naše zuby alebo vlasy, takisto si zaslúžia starostlivosť aj naše oči. Zvlášť v tomto období, keď ich zaťažujeme prácou na počítači. Ak sa budete o svoje oči dobre starať, predídete dvom najrozšírenejším očným ochoreniam: unaveným očiam a syndrómu suchého oka. Robíte tieto chyby v starostlivosti o vaše oči aj vy?

Šúchate si oči

Pália vás oči z únavy alebo alergie a máte tendenciu si ich šúchať?  Vyhnite sa tomuto zlozvyku. Lepšie urobíte, ak si oči nachvíľku zavriete. Nadmerné šúchanie očí môže spôsobiť zápal.

Nechodíte na pravidelné prehliadky k očnému lekárovi

Svojho očného lekára by ste mali navštevovať raz ročne, a to bez ohľadu na to, či nosíte okuliare alebo nie. Lekár tak môže včas odhaliť problém a vy ho môžete hneď začať riešiť a vyhnúť sa tak väčším komplikáciám.

Pozeráte nonstop na počítač bez prestávky

Elektronika vyžaruje modré svetlo, ktoré očiam škodí. Pokiaľ pozeráte do počítača celý deň, veľmi namáhate svoje oči a tým pádom vás môže bolieť aj hlava. Dôležité je preto oddýchnuť si od elektronických zariadení.

Zle si nanášate očnú linku

Očná linka nepatrí do oka, preto ju určite nenanášajte blízko kútika oka. Farba sa môže zmiešať s vašimi slzami a spôsobiť infekciu.

Na noc sa neodličujete

Ísť spať bez odlíčenia môže spôsobiť veľa problémov, ako napríklad podráždenie kože alebo vyrážky. Pokiaľ máte umelé mihalnice, lepidlo sa vám môže dostať do oka, takže si ich nikdy nezabudnite dať dole.

Spíte s kontaktnými šošovkami

Aj keď existujú dva typy šošoviek, tie ktoré sú určené na deň a tie na noc, aj tie šošovky na noc sa odporúčajú dať dole. Nájdu sa však samozrejme aj takí, ktorí si nedávajú dole ani tie určené na denné nosenie. Tým si ľahko spôsobia infekciu alebo poškodenie rohovky. Pokiaľ sa ale stane, že so šošovkami zaspíte, kvapnite si do očí najskôr umelé slzy a chvíľu počkajte, než kontaktné šošovky vyberiete.

Spoliehate sa na očné kvapky

Neustále červené a podráždené oči sú zdravotným problémom, ktorý by ste mali riešiť s lekárom. Dlhodobé používanie očných kvapiek môže po určitom čase tieto problémy len zhoršiť a to najmä kvôli tomu, že kvapky obsahujú rôzne konzervačné látky a chemikálie.

close-up-female-pours-drops-red-eye-has-conjuctivitis-glaucoma-bad-eyesight-pain-eyes-pain-treatment-concept-woman-cures-red-blood-eye-scaled