Na Slovensku ročne pribudne až 17-tisíc pacientov postihnutých cievnou mozgovou príhodou. Prečítajte si naše tipy, ako sa po mozgovej mŕtvici čo najrýchlejšie zaradiť späť do plnohodnotného života.

Strava

Ľudia, ktorí utrpeli mozgovú príhodu by sa, prirodzene, mali vyhýbať hlavne nezdravému nasýtenému tuku a rafinovanému cukru (zdravou alternatívou je avokádo). To, čo by pacienti mali zahrnúť do svojho jedálnička sú omega 3 mastné kyseliny (chia, ryby, vajíčka). Tie pomáhajú pri traumatickom poškodení mozgu a zníženej schopnosti pohybu.

Keďže mozog je po mozgovej príhode oslabený potrebuje silný antioxidant, akým je napr. granátové jablko a paradajky. Pamäť a kognitívne funkcie mozgu zlepšujú oriešky a čučoriedky. Nezabúdajte ani na fazuľu! Tá nášmu mozgu dodáva glukózu a stabilizuje jej hladiny v krvi.

zdrava-strava-1024x768

Vitamíny

Po prekonaní mozgovej príhody je mozog pacientov v dôsledku slabého prítoku krvi značne oslabený. Preto by postihnutí nemali zabúdať ani na potrebné doplnky stravy. Tie chránia váš mozog a podporujú jeho správy vývoj a regeneráciu. Medzi najpotrebnejšie vitamíny patria vitamín D, B12, B3, C či koenzým Q10.

NurAid

Na Slovenskom trhu existuje jedinečný výživový doplnok, ktorý do organizmu oslabeného cievnou mozgovou príhodou pomáha priviesť špecifické množstvo účinných látok. NurAid pomáha pacientom znovu dosiahnuť nezávislosť v aktivitách každodenného života. Zároveň, podporuje proces prirodzenej regenerácie mozgu.

„Zaznamenala som viditeľné výsledky, čo ma ešte viac presvedčilo o tom, že tento prípravok je naozaj účinný, schopný obnovovať neurologický deficit, vďaka čomu napomáha vrátiť sa pacientom do každodenného života,“ hovorí MUDr. Patrícia Tršovská. Viac informácií o tomto produkte nájdete na tomto odkaze.

nuraid_05-1024x641
www.sanomed.sk

Cvičenie

Okrem bežných cvikov na postihnutú časť tela by ste nemali zanedbávať ani bežné cvičenie. Samozrejme, nemusíte hneď bežať maratón. Psychológovia radia nenáročnú fyzickú námahu, napr. 45 minútové prechádzky aspoň päťkrát do týždňa.

Meditácia

Ľudia, ktorí utrpeli mozgovú príhodu majú problémy so sústredením sa. Práve meditácia im pomáha posilňovať myslenie. Samozrejme, že spočiatku to bude možné iba pár sekúnd, no po čase sa tento interval môže predĺžiť aj na celých desať minút. Takto udržíte vaše neuróny v pohybe!

cvicenie

 Hudba

Počuli ste už, že hudba pomáha ľuďom v kóme? Hudba na náš mozog pôsobí priam magicky! Mnohí vedci veria, že hudba oživuje niekoľko častí mozgu, napr. pozornosť, pamäť, emócie či zmysly. Okrem toho, hudba pozdvihuje náladu. Preto znižuje riziko, že človek postihnutý mozgovou príhodou upadne do depresií.

Nezáleží na tom, čo sa vám stalo. Ale na tom, čo bude.