Vedeli ste, že cievna mozgová príhoda (CMP) je 3. najčastejšou príčinou smrti Slovákov? Predstavuje súbor ochorení, ktoré sú charakteristické náhle vzniknutou a rýchlo sa rozvíjajúcou ložiskovou stratou mozgových funkcií. CMP vzniká v dôsledku poruchy funkcie ciev v mozgu. V závislosti od toho, či vzniká nedokrvením (ischémiou) alebo krvácaním (hemoragiou), existuje niekoľko typov CMP. Ktoré to sú?

Ischemická cievna mozgová príhoda

Tento typ cievnej mozgovej príhody nastáva v prípade, keď je cievka, ktorá zásobuje mozog krvou upchatá. To predstavuje asi 87 % všetkých mozgových príhod. Čo je jej hlavnou príčinou? Na vine sú tukové usadeniny lemujúce steny ciev. Prvou je mozgová trombóza (krvná zrazenina) vyvíjajúca sa na tukovom povlaku v cievach. Druhou je cerebrálna embólia vytvorená na inom mieste v obehovom systéme.

    Spýtajte sa na radu odborníka

    Hemoragická cievna mozgová príhoda

    Hemoragické mozgové príhody tvoria približne 13 % prípadov mŕtvice. Sú spôsobené oslabenou cievou, ktorá praskne a krváca do okolitého mozgu. Krv sa tak akumuluje a stláča okolité mozgové tkanivo. Existujú tiež dva typy hemoragickej CMP – intercerebrálne krvácanie (v mozgu) alebo subarachnoidné (podpavúčnicove priestory).

    types

    Mini cievna mozgová príhoda

    Ischemickej CMP častokrát predchádza tzv. mini-mŕtvica. Pri tomto type CMP je prietoku krvi do mozgu dočasne blokovaný. Keďže nespôsobuje trvalé poškodenie mozgu ani iných častí tela, mnohokrát sa ignoruje. Ale to je veľká chyba, pretože ide o naozaj veľké varovanie. Táto mozgová mŕtvica môže signalizovať a predznamenávať aj plnohodnotnú CMP. Pri prvom pozorovaní príznakov preto okamžite vyhľadajte pomoc lekára.

     

    Kryptogénna cievna mozgová príhoda

    Vo väčšine prípadov je mŕtvica spôsobená krvnou zrazeninou, ktorá blokuje prietok krvi do mozgu. V niektorých prípadoch sa však napriek testovaniu nedá určiť príčina tohto akútneho ochorenia. CMP bez známej príčiny sa potom označujú termínom „kryptogénne“.

    Preto je dôležité podrobne pátrať po definitívnej diagnóze. Spolupráca neurológov, kardiológov, elektrofyziológov a iných môže odhaliť odpovede a poskytnúť potrebnú liečbu na prevenciu opakovaných cievnych mozgových príhod.

     

    Mozgová mŕtvica

    Mozgová príhoda sa vyskytuje v mozgovom kmeni a môže postihnúť obe strany tela. Navyše, môže postihnutého zanechať v „uzamknutom“ stave. V tomto prípade pacient nie je schopný hovoriť alebo sa pohybovať.

    O tom, čo sa deje v mozgu počas CMP, o prvej pomoci pri podozrení na CMP alebo alternatívnych spôsoboch zotavenia sa po CMP pomocou stravy, pohybu či výživových doplnkov, sa dočítate v našich predchádzajúcich článkoch!