Jednoduchý, zdravý a ultra rýchly recept na chia puding vám zaručene uľahčí prípravu chutných raňajok, vyváženého snacku či sladkej večere. Celý recept zvládnete pripraviť v priebehu 5 minút a hravo si vystačíte s 3 základnými surovinami.

Recept na chia puding

Toto, na prvý pohľad ľahké a nenápadné jedlo, je v skutočnosti plné zdravých tukov a bielkovín, ktoré vás poriadne zasýtia. Samotný chia puding chutí celkom obyčajne a práve to je jeho výhodou. Vďaka jeho neutrálnej chuti sa môžete vyblázniť na dochucovaní a vytvárať si tak svoje obľúbené variácie tohto receptu. Či už zvolíte orieškové maslo, čokoládu, kokos, banán, jahody alebo škoricu, výsledok bude rozhodne stáť za to.

Ako pripraviť základný chia puding?

Na prípravu tohto receptu budete potrebovať len:

  • 3 polievkové lyžice chia semienok – chia semienka sú plné bielkovín, vlákniny, omega-3 a rovnako sú výborným základom pre zdravú a vyváženú stravu.
  • 1 polievková lyžica sladidla podľa výberu – použiť môžete napríklad med, stéviu alebo javorový či čakankový sirup.
  • ¾ šálky mlieka – v tomto prípade môžete použiť aj rastlinné alternatívy.

Postup na prípravu chia pudingu

  1. Na začiatok si pripravte pohár, šálku alebo malú misku. Do nej vložte všetky spomínané ingrediencie a poriadne premiešajte.
  2. Túto zmes nechajte pri izbovej teplote zhustnúť aspoň na 15 minút. V ideálnom prípade si puding pripravte večer a nechajte stuhnúť počas noci.
  3. Po zhustnutí puding opäť premiešajte a v prípade potreby pridajte ešte trochu mlieka.
  4. Na záver pridajte svoje obľúbené ovocie, nátierku, posýpky, korenie či polevy a môžete servírovať.

chia-puding-prichute

Ako chia puding ochutiť?

1. Jahodový cheesecake

V miske zmiešajte chia semienka, vanilkový extrakt a mandľové mlieko. Zmes nechajte odstáť 10 – 15 minút, kým nezhustne. Puding znovu premiešajte a polovicu z neho odoberte. Prvú polovicu rovnomerne potrite jahodovým džemom a na túto vrstvu pridajte zvyšok pudingu. Výsledný dezert posypte čerstvými jahodami a mandľami.

2. Horká čokoláda

Zmiešajte si 2 PL kakaa, 2 PL javorového sirupu, mandľové mlieko a chia semienka a puding nechajte stuhnúť. Zmes si zamiešajte a servírujte s kokosovým jogurtom, orechmi a čokoládovými lupienkami.

3. Malina a citrón

Chia semienka si zmiešajte s 1 PL javorového sirupu, citrónovou kôrou a mandľovým mliekom. Zmes nechajte ako pri ostatných receptoch stuhnúť aspoň 15 minút. Pri servírovaní si na dno pohára poukladajte maliny a roztlačte ich do konzistencie džemu. Na túto vrstvu pridajte chia puding a vrch dezertu dozdobte čerstvými malinami a citrónovou kôrou.

4. Banánový chlieb

Na začiatok si roztlačte polovicu banánu. K nemu pridajte chia semienka, škoricu, mandľové mlieko a premiešajte. Po zhustnutí puding zamiešajte a rozdeľte na polovicu. Na prvú polku naukladajte plátky banánu, následne pridajte druhú polovicu pudingu a na záver pridajte zvyšok banánu spolu s nasekanými orieškami.

Hľadáte inšpiráciu na chutné a zdravé raňajky? Vyskúšajte si pripraviť jablkové palacinky z ovsených vločiek alebo avokádový chlieb s vajíčkom na 4 spôsoby!