Hľadáte chutný recept na rýchle a zdravé raňajky či olovrant? Pripravte si raňajky plné bielkovín, vitamínov, vlákniny, minerálov, zdravých tukov a antioxidantov. Na avokádový chlieb s vajíčkom na 4 spôsoby budete potrebovať len 5 surovín.

Recept na avokádový chlieb s vajíčkom

Avokádový toast alebo chlieb s vajíčkom patrí medzi jedlá, ktoré si môžete pripraviť ako na raňajky alebo olovrant. Ide o teplú alternatívu raňajok, ktorá vás zasýti na celé dopoludnie a dodá vám všetky potrebné živiny, ako bielkoviny, minerály, tuky a vitamíny. Taktiež ide o veľmi rýchly recept, ktorý zvládnete pripraviť do 10 minút. Navyše na prípravu budete potrebovať maximálne 5 surovín. Pokiaľ ste ešte neraňajkovali avokádový toast s vajíčkom, teraz je ten správny čas vyskúšať to.

two-avocado-open-sandwiches-with-egg-keto-diet-concept-healthy-toast-food-breakfast

Ingrediencie na prípravu avokádového chleba s vajíčkom

Na prípravu tohto receptu budete potrebovať len:
1 avokádo – avokádo je plné zdravých tukov, vitamínov, minerálov a antioxidantov a je skvelým doplnkom k dobre vyváženej strave
chlieb alebo toast – môžete použiť akýkoľvek chlieb alebo toast, no my odporúčame celozrnný
vajíčka – počet sa líši v závislosti od toho, koľko toastov budete chcieť
soľ, korenie, ocot – podľa chuti
maslo alebo olej – na opečenie toastov a prípravu vajíčok budete potrebovať maslo alebo olej

Ako pripraviť avokádový chlieb s vajíčkom?

  • Prvým krokom je opečenie chleba alebo toastov na panvici. Môžete ich opiecť na sucho, prípadne na troche oleja alebo troche masla. Použiť môžete tiež použiť hriankovač a tým si uľahčiť prípravu.
  • Ďalším krokom je roztlačiť avokádo. Vždy používajte dozreté avokádo, aby jeho chuť a príprava bola lepšia a jednoduchšia. Avokádo si môžete roztlačiť v osobitnej miske a pridať do neho trochu soli a korenia podľa chuti, prípadne si ho môžete roztlačiť priamo na chlieb.
  • Nasleduje príprava vajíčka, ktoré si môžete pripraviť na 4 spôsoby.
  • Následne vajíčko uložte na vrch toastu alebo chleba a podávajte.
  • Ako prílohu si môžete dať nejakú zeleninu či semiačka.

Ako pripraviť vajíčko na chlieb?

1. Volské oko

Stačí na panvicu pridať trochu masla alebo oleja a vajíčko na panvicu rozbiť. Po dokonale uvarenom bielku môžete panvicu zakryť, aby sa vám aj žĺtok krásne spojil a stuhol.

Avocado-Toast-with-Egg-5
Zdroj: Pinterest

2. Praženica

Ďalším spôsobom je pripraviť si praženicu. Opäť je potrebné začať maslom alebo olejom a počkať, kým sa na panvici neroztopí a nezohreje. Následne vajíčka je potrebné rozšľahať v nejakej malej miske a naliať na panvicu. Za občasného miešania vajíčko miešajte, kým sa nespraví celé. Tým získate mäkké a nadýchané vajíčka.

Avocado-Toast-with-Egg-6
Zdroj: Pinterest

3. Uvarené vajíčko

Do malého hrnca vložte vajíčka a priveďte vodu do varu. Následne znížte oheň na minimum a varte vajíčko aspoň 6-8 minút, kým bude vajíčko úplne uvarené. Po uvarení premiestnite vajíčka do ľadového kúpeľa, než ich ošúpete.

Avocado-Toast-with-Egg-7
Zdroj: Pinterest

4. Pošírované vajíčko

Aj v tomto prípade priveďte vodu v malom hrnci do varu. Primiešajte do vody trochu octu a vytvorte s naberačkou vír. Keď uvidíte, že voda vrie, rozbite jedno vajce do malej misky a opatrne ho posuňte do stredu hrnca. Varte až do požadovanej pripravenosti 3 – 5 minút. Vajíčko následne vyberte dierovanou lyžicou, aby všetka tekutina vytiekla. Pošírované vajíčko je typické tým, že je bielok tuhý a žĺtok tekutý.

Avocado-Toast-with-Egg-8
Zdroj: Pinterest

Tipy na prípravu avokádového toastu

  • Vyberte si zrelé avokádo, nie prezreté.
  • Použite chlieb nakrájaný na hrubé plátky, aby vám avokádo a vajíčko nepadalo.
  • Pre lepšiu chuť môžete pridať šťavu z limetky, koriander, petržlen, bazalku, papriku, rascu, korenie, ktoré máte radi alebo rôzne semiačka.

Pokiaľ hľadáte ďalšie tipy na zdravé raňajky, určite odporúčame vyskúšať aj náš recept na smoothie bowl.