Vedeli ste, že 1 zo 4 pacientov so srdcovým infarktom alebo mŕtvicou má vysokú pravdepodobnosť mať ďalšie? Kombinácia liekov a zdravých návykov však môže mať veľký vplyv na zabránenie až 80 % infarktov a mozgových príhod.

Ak ste prekonali mozgovú porážku alebo prechodný ischemický tlak, je pravdepodobné, že ste ohrození aj ďalším. Preto je mimoriadne dôležité poznať nielen typ mozgovej príhody, ktorú ste prekonali, ale aj jej príčinu, aby ste vytvorili čo najlepší plán, ako zabrániť ďalšiemu.

  Spýtajte sa na radu odborníka

  6 spôsobov prevencie proti cievnej mozgovej príhode

  Dobrou správou je, že máte v rukáve viacero možností, ako toto riziko znížiť. Mali by ste preto podniknúť adekvátne kroky na vybudovanie zdravých návykov.

  V prvom rade by ste mali upraviť váš jedálniček a začať sa správne stravovať. Ďalej by ste mali užívať lieky podľa predpisu vášho lekára, prípadne ich doplniť aj o výživové doplnky na podporu vášho organizmu. V neposlednom rade by ste nemali zabúdať ani na fyzickú aktivitu, samozrejme, iba ak to váš zdravotný stav povoľuje.

  lifestyle

  Každá zdravá voľba vás posunie o krok bližšie k zabráneniu ďalšej mozgovej príhody. Toto je 6 najdôležitejších faktorov, ktoré by ste mali sledovať na dennej báze a dostať urýchlene pod kontrolu.

  Krvný tlak

  Vysoký krvný tlak je hlavným rizikovým faktorom mozgovej príhody. Spolupracujte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby sa váš krvný tlak dostal do normálu.

  Cholesterol

  Pravidelne kontrolujte hladinu cholesterolu. Lieky a návyky zdravého životného štýlu môžu pomôcť regulovať vysoký cholesterol, s ním spojený stres a riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.

  Cukor v krvi

  Nechajte si vyšetriť hladinu cukru v krvi! Niektorí ľudia trpia cukrovkou a nevedia to, až kým sa niečo nestane. Napríklad, pokiaľ ich nepostihne mŕtvica. 

  Fajčenie

  Tento najrozšírenejší zlozvyk zvyšuje riziko mozgovej príhody. Ak fajčíte, poraďte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, ako prestať.

  exercise

  Fyzická aktivita

  Fyzická aktivita znižuje riziko vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky a možno aj samotnej mozgovej príhody. Môže tiež urýchliť proces rekonvalescencie. Váš zdravotnícky tím vám môže pomôcť s plánom, ktorý bude pre vás ten pravý.

  Alkohol

  Ak pijete alkohol, obmedzte ho! Tento parameter varíruje v prípade žien (jeden nápoj denne) a mužov (dva nápoje denne). V prípade, že ste abstinent alebo takmer abstinent, s pitím alkoholu ani len nezačínajte.