Človek po cievnej mozgovej príhode sa môže jednoducho dostať do depresie a ostať, takpovediac, bez chuti do života. Existuje však niekoľko najrozšírenejších a bežných vitamínov, minerálovvýživových doplnkov, ktoré dobu rekonvalescencie dokážu skrátiť a výrazne zlepšiť zdravotný stav pacienta. Skúste sa teda svojím lekárom poradiť o tejto prvej pomoci v podobe nasledujúcich doplnkoch stravy!

 

Vitamíny D, B12 a C

Dostatočný príjem vitamínov a podpora organizmu dokážu zabrániť opätovnému riziku vzniku druhej cievnej mozgovej príhody. Je potrebné, aby ste prijímali dostatočné množstvo vitamínu D, pretože ten pomáha chrániť váš mozog, svaly, ale aj kosti. Znížite tak riziko niektorých závažných ochorení ako hypertenzia, obezita či cukrovka.

Vitamín B12 je špecifickým vitamínom, ktorý dokáže posilniť správne fungovanie a rozvoj mozgu a nervových buniek. Zotavenie po mozgovej mŕtvici predsa len spočíva v obnove mozgu neuroplasticitou, teda reformáciou a vývojom mozgových buniek.

 

Je vedecky dokázané, že nedostatok vitamínu C môže byť rizikovým faktorom vzniku ďalšej cievnej mozgovej príhody, najmä u ľudí s hemoragickou mozgovou príhodou. Preto by ste mali pravidelne dopĺňať aj hladinu vitamínu C vo vašom tele!

 nuraid_05-1024x641

NurAid

Výživový doplnok NurAid je unikátnym objavom na slovenskom trhu. Ide o zmes prírodných látok, ktorý vďaka svojmu adaptogénemu účinku pomáha ľuďom postihnutým cievnou mozgovou príhodou znovu dosiahnuť samostatnosť v bežných každodenných činnostiach. Týmto špecifickým zložením rôznych bylín tak podporíte, no najmä urýchlite proces prirodzenej regenerácie mozgu.

Probiotiká

Viete, čo je mikrobióm? Ide o súhrn génov všetkých mikroorganizmov v ľudskom tele, ktorý sa skladá zo 100 miliárd malých mikróbov žijúcich v čreve a má svoj vlastný nervový systém. V procese rekonvalescencie by ste teda vaše telo mali podporiť aj dobrými baktériami, ktoré sú súčasťou vášho mikrobiómu, teda probiotikami.

  Spýtajte sa na radu odborníka

  Niacín

  Bežne sa označuje aj ako vitamín B3. Pacienti, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu, majú veľmi nízke hladiny cholesterolu v krvi. Tento výživový doplnok im teda pomáha vyrovnať jeho hladiny vo vašom tele.

   

  Rybí olej

  Je skvelým zdrojom dvoch veľmi dôležitých omega 3 mastných kyselín udržiavajúcich váš mozog vo forme. EPA a DHA sú esenciálne mastné kyseliny, čo znamená, že ich vaše telo nedokáže vytvoriť samo, ale musíte ich prijímať vo forme výživových doplnkov.

    pills-3151089_1280

   

  Koenzým Q10

  Najznámejším výživovým doplnkom na podporu zdravého srdca je silný antioxidant koenzým Q10. Takisto chráni tkanivá pred poškodením spôsobeným toxickými molekulami, tiež známymi ako voľné radikály, zapríčiňujúcimi stres.

   

  Predtým, ako pridáte akékoľvek nové výživové doplnky do vášho režimu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Niektoré výživové doplnky totiž môžu narušiť, znížiť alebo zvýšiť, účinky akýchkoľvek liekov, ktoré užívate.