Sú vaše motorické schopnosti po mozgovej príhode značne obmedzené? Nezúfajte! Existuje nespočetne veľa pasívnych činností, ktoré zamestnajú vašu myseľ od každodenných problémov a zlepšia kognitívne schopnosti. Samozrejme, nezabúdajte ani na dostatok jednoduchého pohybu a obohatenie organizmu o stratené vitamíny, minerály a výživové doplnky.

 

Aplikácia Luminosity

Počuli ste už o aplikácii Luminosity? Ide o bezplatný tréningový program na cibrenie vašej pamäte, pozornosti, rýchlosti, flexibility a riešenia problémov. Pozostáva z niekoľkých zábavných a interaktívnych hier. Popularita Luminosity je tak veľká, že túto aplikáciu využíva už viac ako 90 miliónov ľudí po celom svete. Začnite trénovať svoj mozog práve teraz! Appku si môžete stiahnuť tu.

twitter-292994_1280

Riešte sudoku!

Vedeli ste, že sudoku je pôvodne európska hra? Aj keď si väčšina z nás myslela, že ide o hru (možno aj kvôli názvu) s japonským pôvodom, nie je to tak. V každom prípade ide o mimoriadne obľúbenú logickú hru založenú na matematike, ktorá efektívne trénuje vaše kognitívne zručnosti. Pre zjednodušenie vyskúšajte neplatenú verziu online sudoku.

sudoku

Zapisujte si prúd vedomia

Písanie je vskutku zábavnou formou kritického mysleniacvičenia jazyka. Nie je potrebné písať široko rozsiahly Tolkienov román. Ak je to teda vo vašich silách, úplne postačí, keď skúste si zapisovať čokoľvek, čo vám napadne.

address-3368238_1280

Kreatívna maľba

Maximálne kreatívnym spôsobom, ako zamestnať hlavuupevniť myseľ je maľba. Práve táto činnosť vám môže pomôcť precvičiť jemné motorické zručnosti. Skúste začať tým, že si kúpite maliarske plátno a farby alebo ich jednoducho nahraďte papierom a ceruzkou. Obraz môže byť pokojne aj zhlukom neurčitých tvarov, ktorý nazvete abstraktná maľba!

man-505353_1280

Sústredené čítanie

Ďalším spôsobom, ako stimulovať kognitívne schopnosti, je obyčajné čítanie. Pacienti po mozgovej príhode musia väčšinou vynaložiť obrovské množstvo energie na to, aby sa dokázali sústrediť na bežné každodenné činnosti. Práve čítanie je vytrvalostnou činnosťou, ktorá sa najmä v prípade afázie môže zdať mimoriadne náročná. Avšak, nie nemožná! Skúste si vybrať zo širokej ponuky bestsellerov v našich najväčších kníhkupectvách!

pexels-photo-904616

Určite vás bude zaujímať aj 6 tipov a trikov, ako sa rýchlejšie zotaviť po cievnej mozgovej príhode. Pre zvýšenie efektívnosti vašej rekonvalescencie, nezabúdajte ani na alternatívne spôsoby liečby v období po mŕtvici.