Jesenná depresia či únava. Práve to môžete pociťovať v jesenných mesiacoch, ak nemáte dostatočné množstvo vitamínov. Preto je potrebné ich dopĺňať či už vo forme stravy alebo výživových doplnkov. Viete, o akých vitamínoch je reč?
Čo spôsobuje nedostatok vitamínov?
Kým počas letných mesiacov konzumujete množstvo ovocia a zeleniny a ste neustále vystavení slnku, v jeseni to tak už nie je, a to môže spôsobovať jesennú únavu, depresiu, stres a rôzne choroby. Okrem toho je práve jeseň obdobím chrípok a respiračných ochorení. Preto je potrebné práve v tomto období dodávať telu množstvo vitamínov a minerálov, aby ste predišli rôznym ochoreniam.
Vitamín D
Začnime vitamínom D. Ide o tzv. „slniečkový“ vitamín, ktorý telo získava najmä pôsobením slnečného žiarenia. Keďže jeseň je obdobím, kedy pribúdajú zrážky a teplota vzduchu klesá, môže mať človek tohto vitamínu nedostatok. Samozrejme, slnko nie je jediným zdrojom vitamínu D. Ten môžete získať z rýb, ako je tuniak, makrela či losos, húb, najmä z hríbov, sójových bôbov, avokáda a syrov. O vitamíne D môžeme tiež povedať, že ide ruka v ruke s vápnikom, pretože podporuje jeho vstrebávanie, a teda je prospešný najmä pre kostí. Nedostatok tohto vitamínu okrem toho, že spôsobuje únavu, depresie a vplýva na imunitný systém, taktiež vplýva na zdravie kostí. Preto je práve počas jesene potrebné dopĺňať tento vitamín formou výživových doplnkov. Myslieť na to by mali najmä športovci, ľudia pracujúci v kancelárii, starší ľudia, ľudia s nadváhou, ženy v menopauze či ľudia s tmavším typom pokožky.
Vitamín C
Určite nesmieme zabudnúť ani na vitamín C. Práve ten podporuje imunitný systém, bojuje s chorobami, znižuje stres a vytvára prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Avšak, nadmerné množstvo vitamínu C môže mať nepriaznivé účinky na obličky. Preto sa vitamín C odporúča prijímať najmä zo stravy, a to z ovocia a zeleniny. Najvhodnejšie je využiť najmä to, čo príroda ponúka, a to sezónne ovocie a zeleninu. Vyskúšať môžete napríklad zázvor, šípky, červenú repu, ale aj kapustu, brokolicu, petržlen, papriku či čierne ríbezle, kivi, citróny, pomaranče, jahody alebo exotické kaki, liči a papáju.
Vitamín B
Pre ľudský organizmus je veľmi dôležitý aj vitamín B, ktorý slúži predovšetkým na správne fungovanie nervovej sústavy, krvotvorbu a vitalitu. Vitamín B je možné získať rovnako zo stravy, ako sú jablká, ktoré sú skvelým antioxidantom, hrušky, hrozno, banány, vajcia, orechy, ale aj mäso, mlieko či syry.
Vitamín A
Ak ste na sebe spozorovali, že vám počas jesene vypadáva viac vlasov ako obyčajne, máte kožné problémy či sa vám zdá, že vidíte zahmlene alebo šero, pravdepodobne máte nedostatok vitamínu A. Ten tiež podporuje normálny chod imunity, ktorá je počas jesene veľmi dôležitá. Nedostatok vitamínu A môžu pociťovať najmä vegáni alebo vegetariáni, keďže vitamín A získavame prevažne zo živočíšnej stravy, ako je mlieko, rybí tuk a ryby, pečeň, syr či maslo. Samozrejme, tento vitamín je možné získať aj z rastlinnej potravy vďaka ovociu a zelenine ako je obľúbená tekvica, typická na jeseň, bataty, mrkva, šípky, paradajky či paprika.
Dopĺňanie vitamínov a minerálov počas jesene
Okrem týchto základných vitamínov nezabúdajte ani na vitamín E, ktorý nájdete v strukovinách, špenáte alebo kapuste či vitamín K, ktorý obsahuje najmä zelená listová zelenina. Počas jesene by ste tiež mali myslieť na doplnenie probiotík, ktoré pomáhajú pri obnovení mikroflóry a echinacey, ktorá patrí medzi stálicu imunostimulantov.
Ak nekonzumujete dostatočné množstvo ovocia a zeleniny, môžu vám tieto vitamíny chýbať. Preto ich pokojne môžete dopĺňať aj vo forme výživových doplnkov, avšak pred ich užívaním sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.