Začala jeseň a s ňou aj chrípkové obdobie. Chrípka je infekčné ochorenie dýchacích ciest, ktoré každý rok postihuje veľké množstvo ľudí, a to najmä počas jesene. Príznaky chrípky môžete pociťovať týždeň, no tie najhoršie zmiznú po 2 až 3 dňoch. Ako však proti jesennej chrípke bojovať? Poradíme vám.

Najčastejšie príznaky chrípky

Chrípka patrí medzi ochorenie, ktoré má viacero príznakov, a preto sa u každého človeka môže prejavovať inak. Medzi tie najbežnejšie príznaky chrípky, ktoré môžete na sebe spozorovať aj vy patria:

  • Horúčka
  • Bolesť hlavy
  • Oslabenie
  • Bolesti svalov
  • Nádcha
  • Bolesť hrdla
  • Únava

Ak pociťujete práve niektorý z týchto príznakov, vyskúšajte tieto tipy, ktoré vám s chrípkou pomôžu efektívne zabojovať.

Veľa spánku

Tak ako pri iných chorobách, tak aj pri chrípke platí, že spánok je veľmi dôležitý. Preto akonáhle cítite, že na vás lezie chrípka, ostaňte doma ležať. Najdôležitejšie je to práve počas prvých 24 hodín odkedy sa začínate cítiť zle. Spánok vám pomôže nabrať energiu, aby vaše telo dokázalo hravo chrípku zvládnuť. Rovnako dostatočným množstvom spánku predchádzate aj vážnejším komplikáciám, ako je napríklad zápal pľúc.

viber_image_2021-10-15_10-54-30-850

Hydratujte sa

Ďalším veľmi bežným, ale účinným odporúčaním je piť dostatočné množstvo tekutín. Počas chrípky sa človek v dôsledku horúčky často potí alebo má problémy s trávením, hnačkou či vracaním, čo spôsobuje stratou tekutín dehydrovanie. Preto je potrebné dopĺňať stratené tekutiny a udržiavať telo hydratované. Najlepšou možnosťou je piť čistú vodu, ale môžete vyskúšať aj bylinné čaje alebo čaje s medom, ktoré môžu upokojiť vaše príznaky. Avšak, čomu by sme sa rozhodne počas chrípky mali vyhnúť, je konzumovať nápoje s obsahom alkoholu a kofeínu.

Zvlhčite si vzduch

Príznaky chrípky môže suchý vzduch len zhoršovať. Odparovač alebo zvlhčovač dodáva vzduchu vlhkosť a môže pomôcť uvoľniť preťaženie dýchacích ciest. Na trhu je k dispozícii mnoho typov zvlhčovačov a vaporizérov, ktoré sú dostupné za rozumnú cenu a kvalitu. Mať doma zvlhčovač vzduchu je prospešné aj za bežných okolností, pretože vďaka nemu budete mať kvalitnejší a zdravší vzduch v domácnosti.

Znižujte teplotu

Ak vás počas chrípky zasiahne aj zvýšená teplota alebo horúčka, snažte sa teplotu znížiť pomocou zábalov. Pokiaľ nechcete užívať veľké množstvo liekov, ktoré časom môžu strácať svoj účinok, studený zábal určite pomôže. Namočte si uterák alebo nejakú látku do studenej vody, vyžmýkajte ju a prikladajte si ju na hlavu, šiju a na hrudník. Ale choďte na to opatrne, aby ste telu nespôsobili šok. Takáto domáca metóda vám pomôže stiahnuť teplotu aspoň na chvíľu, čo určite oceníte.

viber_image_2021-10-15_10-54-30-172

Jedzte zdravo

Konzumácia zdravej stravy je potrebná počas celého života. No práve v čase chrípky môže byť váš imunitný systém oslabený, a preto je konzumácia zdravej stravy nevyhnutná. Konzumovať by ste mali predovšetkým veľké množstvo ovocia a zeleniny, pretože práve tá obsahuje dostatok vitamínov, živín a tekutín.

V tomto sychravom období môže byť náročné udržiavať svoje telo zdravé, a preto v prípade, že vás zasiahne chrípka, vyskúšajte tieto tipy a vráťte sa čím skôr späť do bežného života.