Voda je veľmi dôležitá pre celkové zdravie človeka. Pomáha udržiavať všetky telesné funkcie v dobrej kondícii. V ľudskom tele sa nachádza asi 60 % vody, ktorá zabezpečuje úroveň hydratácie tak, aby poháňala bunky a udržiavala fungovanie mozgu a tela. Voda je nevyhnutná pre život na zemi.

Vodu využívame na ochladzovanie tela, na cirkuláciu kyslíka, ako aj na odvádzanie odpadových látok krvou. Viete ako voda ovplyvňuje váš dych, svaly, pokožku a funkciu mozgu? Čo sa stane s vaším telom, ak nebudete prijímať dostatok pitnej vody?

Voda udržuje mozog zdravý

Ak ste hydratovaní, môžete napríklad ľahšie premýšľať o probléme, vaša pamäť bude ostrá, vaša nálada stabilná a motivácia nedotknutá. Odborníci varujú, že nedostatkom vody sa môže znížiť tok kyslíka do mozgu alebo sa dočasne môžu zmenšiť neuróny.

Dizajn-bez-nazvu-2

Voda môže zabrániť zlému dychu

Voda udržuje vaše hrdlo a pery vlhké a zabraňuje suchu v ústach. Sucho v ústach môže následne spôsobiť zápach z úst alebo nepríjemnú chuť.

Správne fungovanie srdca

Dehydratácia znižuje objem krvi, takže vaše srdce musí viac pracovať, aby prepumpovalo znížené množstvo krvi a dostalo dostatok kyslíka do buniek, čo sťažuje každodenné činnosti, ako je chôdza po schodoch a iná fyzická aktivita.

Nedostatok energie

Ak ste dehydrovaní, vaša energická hladina prudko klesá. Voda pomáha udržiavať vašu myseľ v strehu a telo v rovnováhe. Ak počas dňa nedodržiavate pitný režim, popoludňajší útlm vás zasiahne ešte viac. To môže zapríčiniť, že sa budete cítiť príliš unavení na to, aby ste pokračovali v práci alebo sa dostali na večerné cvičenie.

Dizajn-bez-nazvu-3

Zvýšená náladovosť

Dehydratácia môže spôsobiť, že budete podráždení. Odborníci, ktorí skúmali správanie mužov a žien pri nedostatočnom prijme vody zistili, že dehydratácia ich viedla k zlej nálade, ospalosti a dokonca k bolestiam hlavy.

Prejedanie sa

Niekedy si mýlime smäd s hladom. Napite sa vody a uvidíte, či vám to pomôže rozlíšiť, čo vaše telo skutočne potrebuje. Ak stále cítite hlad, jedzte! Je dôležité počúvať signály svojho tela a dopĺňať ho tým, čo potrebuje.

Poškodenie pokožky

Pokožka potrebuje vodu, aby zostala zdravá a hydratovaná. Nedostatočné zásobovanie tela tekutinami môže zrýchliť starnutie pleti. Pri nedostatočnom množstve vody začne kolagén praskať, čo vedie k jemným vráskam. To je dôvod, prečo ľudia potrebujú hydratačné krémy, masky, oleje a iné hydratačné produkty v starostlivosti o pleť, ktoré dopĺňajú ich príjem vody pre tento pružný a jemný vzhľad.

Dizajn-bez-nazvu-4

Spomalenie metabolizmu

Voda je potrebná pre každú jednu funkciu v tele. Preto keď ste dehydrovaní, váš metabolizmus sa prirodzene spomalí a s ním sa zníži aj hladina energie. Ak budete správne hydratovaní, vaše telo bude v rovnováhe a budete sa cítiť fit.

Mentálna hmla

Mozog sa skladá až z 80 % vody, preto potrebuje dostatočný príjem vody, ktorý vás udrží v psychickej pohode, dokonca aj dlhodobo. Štúdie dokázali, že pitná voda podporuje zdravie mozgu a zabraňuje poklesu pamäte a duševnej ospalosti.

Dodržiavať pravidelný pitný režim je veľmi dôležité. Okrem toho ide o dobrú prevenciu proti viacerým tažkostiam, ktoré vám možu znepríjemnovať bežné dni. Preto nezabúdajte na pravidelný príjem vody počas celého dňa a uvidíte, ako lepšie sa budete cítiť.