Po studených obdobiach plných mrazu a tmavých dní môže na každého doľahnúť únava. Zmena tlaku, striedanie ročných období, nedostatok vitamínov či slnečných lúčov, príčin môže byť hneď niekoľko. Pociťujete malátnosť, nepokojnosť, vyčerpanie alebo stratu energie ? Aj vás môže trápiť jarná únava. Prečítajte si naše tipy, ako s ňou bojovať. Je však dôležité, aby ste vedeli rozlíšiť jarnú únavu s vážnymi zdravotnými problémami. Ak sú vaše príznaky chronické alebo prerastajú do vážnejších ťažkostí, určite kontaktujte odborníka.

Spôsoby ako bojovať s jarnou únavou:

1. Zdravá strava

V prvom rade je dôležité, čo dávate do vášho tela a ako sa stravujete. Jedlo bohaté na vitamíny, vlákninu a bielkoviny je zaručeným bojovníkom proti jarnej únave. Do tejto kategórie spadá veľa zeleniny, ovocia, ryby, orechy, strukoviny a mnohé ďalšie. Ku každému jedlu dňa pridajte aj pár kúskov ovocia či zeleniny. Skúste sa neprejedať a nezaťažovať tak svoj organizmus, aby ste sa vyhli pocitu ťažkosti. Taktiež môže pomôcť prijímanie doplnkov výživy, ako napríklad vitamíny B, C, D, magnézium, zinok a omega mastné kyseliny.

Healthy-food-oatmeal-with-fruits

2. Pitný režim

Netreba zabúdať ani na pitný režim. Prijímanie aspoň dvoch litrov tekutín denne je veľmi dôležité, aby ste neboli dehydratovaní. Najlepšie však je, vyhnúť sa sladkým sódam a nahradiť ich čajom alebo obyčajnou vodou. Ak sa neviete donútiť piť obyčajnú vodu, môžete si do nej pridať citrón alebo limetku na ochutenie. Ak počas dňa zabúdate na pitný režim, obstarajte si fľašku, ktorú môžete nosiť všade so sebou. Dostatok tekutín určite telu dodá množstvo energie.

3. Spánok

Kvalitný spánok nie je vždy ten najdlhší. Potrebná dĺžka spánku je individuálna a mení sa z človeka na človeka. Je potrebné si nastaviť spánkový režim, ktorý budete dodržiavať pravidelne. Odsledujte si svoju ideálnu dĺžku spánku a prispôsobte tomu váš rozvrh. Napríklad ak sa vám spí najlepšie šesť hodín, tak si každý deň ľahnite o 23:00 a nastavte si budík na 7:00. Týmto spôsobom získate dlhodobo kvalitnejší spánok, ktorý vám dodá oveľa viac energie.

young-woman-sleeping

4. Šport

Ďalší osvedčený spôsob, ako získať stratenú energiu je fyzická aktivita. Rozhýbaním svojho tela zobudíte svoj organizmus, prečistíte si hlavu a dokonca si zlepšíte kondíciu. Nebaví vás behanie ? Skúste jógu. Nebaví vás jóga? Skúste plávanie. Možností, ako sa hýbať je neúrekom a každý si musí nájsť to pravé pre neho. Šport vás musí baviť a napĺňať vás, aby ste ho vedeli praktizovať dlhodobo. Po nejakej dobe športovania si na sebe určite všimnete zlepšenie imunity, fyzickej kondície, ale hlavne získanie novej energie.

5. Príroda

Matka príroda má pre nás vždy ten najlepší liek na všetko. V tomto prípade je riešenie jednoduché. Ak vás trápi jarná únava skúste prechádzku na čerstvom vzduchu. Nielen, že nadobudnete viac energie, ale aj rozprúdite krv a prídete na nové myšlienky. Najlepšie je chodiť na prechádzky každý deň, aspoň polhodinu. Prechádzku môžete vymeniť za korčuľovanie, bicyklovanie či turistiku. Ak máte možnosť vyhnite sa smogu v meste a vydajte sa do lesa, parku či do hôr. Bonus pobytu v prírode je získanie chýbajúceho vitamínu D zo slniečka. Príroda má pre nás ešte eso v rukáve a tým sú bylinky. Žihľava, mäta prieporná a kvet čiernej bazy vaše telo určite povzbudia. Spraviť si z nich môžete chutný čaj alebo ich pridať rovno do jedla.

Woman-walking-in-nature

Zdravá strava, pitný režim, kvalitný spánok, športovanie a príroda sú osvedčenými bojovníkmi proti jarnej únave a dlhodobo zlepšujú kvalitu života. Určite ich vyskúšajte a nebudete ľutovať.

Veríme, že vám naše tipy pomohli a podarí sa získať späť vašu stratenú energiu a jarná únava zmizne.