Akonáhle sa vonku počasie ochladí , mnohí z nás začnú tráviť viac času doma bez pohybu. Nie je predsa nič pohodlnejšie ako čítanie kníh s horúcim čajom v ruke a kopou sviatočných koláčikov. Na relaxe v zime nie je nič zlé, ale je dôležité, aby ste sa neprestali hýbať úplne.

Pravdou je, že „režim hibernácie“ nie je dobrý pre našu duševnú ani fyzickú pohodu. Dokonca aj malý prírastok hmotnosti môže zvýšiť stres a záťaž pre vaše kĺby. Fyzická aktivita nás udržiava v kondícii. Výhody cvičenia sú obrovské, vrátane chudnutia, lepšieho svalového tonusu, lepšieho spánku, svetlejšej pokožky, bystrejšej mysle a lepšej nálady. Ak ste pripravení hýbať sa, tu sú tipy na skvelé zimné aktivity, vďaka ktorým budete fit aj v chladnom počasí!

#1 Prechádzka a turistika

Chôdza je jednou z najjednoduchších foriem cvičenia. Nevyžaduje si takmer žiadne vybavenie alebo plánovanie. Chôdza je dostupná a jednoduchá pre väčšinu ľudí. Chôdza a turistika sú tiež skvelým spôsobom, ako si užiť prírodu a oceniť krásne zimné počasie.

Zbaľte sa a určite si obujte pevnú obuv, ktorá vám pomôže vyhnúť sa nepríjemným pošmyknutiam a pádom. Nájdite si čas a oceňte všetko, čo príroda v tomto ročnom období ponúka.

young-woman-hiker-taking-photo-with-smartphone-mountains-peak-winter-1-e1639142579874

#2 Plávanie

Mnoho ľudí si myslí, že plávanie je iba letný šport a hneď ako sa začne ochladzovať, chcú s plávaním prestať. Možno pred niekoľkými desaťročiami to mohla byť pravda, ale máme to šťastie, že máme k dispozícii veľa krytých bazénov, vďaka ktorým je ideálne pokračovať v plávaní aj cez zimu. Plávanie cez zimu má mnoho zdravotných výhod.

#3 Bežecké lyžovanie

Ste pripravení posunúť svoje zimné aktivity o stupeň vyššie? Beh na lyžiach je skvelým zimným tréningom. Rovnako ako beh, aj beh na lyžiach spaľuje kalórie a poriadne rozprúdi krv. Pre začiatočníkov môže byť jedna alebo dve lekcie výhodnou investíciou. Aj keď tento typ lyžovania nie je taký rýchly (alebo nebezpečný) ako zjazdové lyžovanie, na úspech je dôležité dodržiavať správny tréning.

#4 Korčuľovanie na ľade

Zo všetkých zimných aktivít je korčuľovanie veľkým favoritom. Je však dôležité pamätať si, že treba začať pomaly a oboznamovať sa s pohybom na ľade. Zostaňte na okraji a držte sa na strane, kým nezískate rovnováhu a postoj. Korčuľovanie je o presúvaní váhy z jednej nohy na druhú pri pohybe vpred.

Naučte sa zastaviť tým, že si na korčuliach vytvoríte tvar „pluhu“ (namiesto pádu, ktorý vedie k zraneniam zápästia a hornej časti tela). Ako pri mnohých iných zimných aktivitách, aj tu sa možno oplatí investovať a začať najskôr s lekciami.

#5 „Domáce fitko“ 

Veľa fitnes centier a trénerov sa prispôsobilo tejto dobe a prešlo na online tréningy. Zvážte hodiny cvičenia cez TV, počítač, živé vysielanie alebo Instagram. Nájdite online bezplatné alebo lacné cvičebné videá na aerobik, tanec, strečing alebo silové tréningy. Tieto užitočné tipy oceníte počas cvičenia doma!