Zvyknete si dať pohárik vína predtým ako pôjdete do postele, mysliac si, že sa vám bude ľahšie zaspávať? Alkohol vám naozaj pomôže zaspať rýchlejšie, no kvalita spánku sa vďaka nemu môže zhoršiť. To vplýva výrazne negatívne na pamäť a sústredenosť.

Alkohol narušuje spánkový cyklus, kvôli čomu sa prebudíme viac unavení. Počas noci sa striedajú približne 90-minutové cykly plytšieho a hlbokého spánku. Pre správnu relaxáciu sú dôležité práve fázy hlbokého spánku, ktoré sa objavujú prevažne v druhej polovici noci.

Vtedy je práve ten čas, kedy sa začne odbúravať alkohol, ktorý ste pred spánkom požili. Alkohol túto fázu úplne naruší. To má za následok to, že ste unavený, významne sa vám zhoršuje sústredenie a pamätanie si základných informácií na druhý deň.

Alkohol navyše zhoršuje aj iné poruchy spánku, ako napríklad Syndróm spánkového apnoe. Tento syndróm sa prejavuje prerušením dýchania počas spánku na 10 a viac sekúnd a trpí ním viac než 18 miliónov dospelých ľudí. Negatívne vplýva aj na syndróm nepokojných nôh, či námesačnosť.

alcohol-492871_960_720-300x200

Ako narábať s alkoholom?

Alkohol si väčšinou doprajeme počas rôznych osláv, ktoré sa väčšinou konajú večer. Problému so spánkom sa môžete vyhnúť:

Striedajte alkohol s vodou. Ak máte dostatočný príjem vody, alkohol sa odbúrava rýchlejšie, a zároveň „oklamete“ svoje telo, budete sa cítiť plnšie a vypijete menej alkoholu.

Majte mieru. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, by dospelá osoba nemala požiť pri jednej príležitosti viac ako 4 štandardné jednotky alkoholu, čo je 10 g čistého alkoholu.

Užívate tabletky na spanie? Nepite alkohol vôbec! Tieto lieky v kombinácií s alkoholom znamenajú vážne zdravotné riziká.

Posledný pohárik si doprajte 3 až 4 hodiny pred spánkom. Síce je odbúravanie alkoholu individuálne, 1 až 4 hodiny je približný čas, počas ktorého sa z tela vyplavia toxíny obsiahnuté v alkohole. Až po tomto vyplavení je vaše telo pripravené na spánok.

Alkohol nie je prostriedkom, ktorý vám pomôže zaspať. Aj keď má alkohol vo väčších množstvách utlmujúce účinky, môže uškodiť nie len spánku, ale aj celkovému zdraviu.

Oceňte spoločenskú úlohu alkoholukonzumujte ho s rozumom, nie za účelom opiť či utlmiť sa.