Myslíte si, že počas spánku váš organizmus úplne vypne? Nie je to celkom tak, vaše telo pracuje aj keď ste v tej najhlbšej fáze spánku.

Vyčisťujú sa vám oči: viečka sa počas spánku uzatvárajú smerom od spánkov k nosu. Týmto pohybom viečok sa slzy tlačia cez oči a čistia všetky nečistoty.

Regeneruje sa vám organizmus: počas spánku sa uvoľňuje rastový hormón, vďaka čomu dochádza k regenerácií svalov a kostí. Telo produkuje aj testosterón a hormóny plodnosti. Každá časť tela sa počas spánku obnoví rýchlejšie ako v stave bdenia.

happy-woman-wakeup_1163-1526

Vytvára sa rovnováha hladu a sýtosti: počas spánku vás tráviaci systém reguluje hladinu leptínu a ghrelínu. Ghrelín je hormón, ktorý zvyšuje chuť do jedla a naopak, leptín potláča hlad. Ak trpíte nedostatkom spánku, môžete trpieť návalmi hladu, ktoré spôsobujú dané hormóny.

Uvoľňuje sa stres: Hladina kortizolu – stresového hormónu, sa počas spánku znižuje. Ak máte hladinu daného hormónu zvýšenú, môže to negatívne vplývať na menštruačný cyklus a stimulovať pocity úzkosti a depresie.

Opeknievate: vaša pokožka sa počas spánku tiež regeneruje – vznikajú nové kožné bunky. Teda staré, známe: „vyspi sa do krásy“ ,stále platí. Dôležité je, aby ste spali v noci a nie pár hodín cez deň, pretože iba v noci má vaše telo dostatok energie na regeneráciu tkaniva.