Leto je síce pekné teplé ročné obdobie, kedy ľudia trávia všetok svoj čas čo najviac vonku, pokiaľ im to počasie a hlavne teploty dovolia. Pobyt na slnku však môže predstavovať aj isté riziko, pokiaľ nie ste dobre chránení. Ak ste strávili priveľa času na priamom slnku a vaše telo vám to dáva pocítiť, s najväčšou pravdepodobnosťou môže ísť o úpal. Aké sú jeho príznaky, potrebná prvá pomoc a hlavne ako mu predchádzať? To všetko sa dočítate v tomto článku.

dievca-pocas-leta

Príznaky, s ktorými ľahko rozpoznáte či máte úpal

Z odborného hľadiska je úpal stav spôsobený prehriatím tela v dôsledku dlhodobého vystavenia vysokým teplotám alebo fyzickej námahy. Daná forma tepelného poranenia môže nastať, ak vaša teplota stúpne nad 40 °C alebo vyššie. Tento stav je najčastejší v letných mesiacoch. Medzi hlavné príznaky patrí:

  • Vysoká telesná teplota
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Zmenený duševný stav alebo správanie
  • Zmena potenia
  • Začervenaná pokožka
  • Dýchavičnosť
  • Závodná srdcová frekvencia
  • Bolesť hlavy
  • Malátnosť
  • Svalová slabosť alebo kŕče

V prípade, že ste boli celý deň na slnku alebo zaťažovali svoje telo väčšou fyzickou námahou a máte vyššie uvedené príznaky, pravdepodobne máte úpal. Neberte to však na ľahkú váhu a siahnite hneď po prvej pomoci.

Prvá pomoc pri úpale

Úpal si vyžaduje okamžité ošetrenie. Váš stav sa môže zhoršiť pokiaľ liečbu odkladáte, čím sa vystavujete riziku vážnych komplikácií. Neliečený úpal môže rýchlo poškodiť váš mozog, srdce, obličky a svaly. Ak máte podozrenie, že niekto má úpal, netreba hlavne hneď panikáriť. Na začiatok je dôležité znížiť teplotu postihnutého a presunúť ho do tieňa alebo do chladnej miestnosti, nie však priveľmi klimatizovanej, aby neupadlo telo do šoku. Pohodlne ho usaďte a podložte mu nohy. Dôležité je odstrániť nepotrebné oblečenie, aby sa telo ochladilo.

leto-horucavy

Pri stratégii chladenia ventilujte vzduch nad pacientom a zároveň zvlhčujte jeho pokožku vodou. Môžete prikladať ľadové obklady na pacientove podpazušie, slabiny, krk a chrbát. Tieto oblasti sú bohaté na krvné cievy a ich ochladzovaním môžete znížiť telesnú teplotu. Ak teplota neklesá, ponorte pacienta do sprchy alebo do vane so studenou vodou. Nepoužívajte ľad pri starších pacientoch, malých deťoch, pacientoch s chronickým ochorením alebo kohokoľvek, koho úpal nastal bez intenzívneho cvičenia. Ak je telo dostatočne ochladené, pripravte postihnutému vlažný nápoj s minerálmi, ale podávajte ho len po malých dúškoch. Pokiaľ sa však zdravotný stav nezlepšuje, vezmite osobu do nemocnice.

Ako rozpoznať či ide o úpal alebo úžeh?

Veľa ľudí nepozná rozdiel medzi úpalom a úžehom. Úžeh je taktiež spôsobený priamym pôsobením slnka, jeho príznaky sú veľmi podobné ako pri úpale. Pri úžehu sa však príznaky môžu objaviť s oneskorením aj niekoľko hodín, niekedy až v noci. Úžeh sa prejavuje prehriatím mozgu v dôsledku dlhého pobytu na slnku, úpal vzniká celkovým prehriatím organizmu. Charakteristickým znakom úžehu, akým ho môžete rozlíšiť od úpalu je hlavne spálená koža od slnka. Medzi jeho príznaky však patrí aj veľká únava, rovnako ako aj pri úpale.

Prevencia

Ak si nechcete pokaziť leto a dovolenku, tak je potrebná dostatočná ochrana pred úpalom aj úžehom.

  • V lete je obzvlášť dôležité piť veľa vody, aj keď nie ste smädní. Mali by ste priemerne vypiť 1,5 – 3 litre vody denne.
  • Netrávte dlhý čas na slnku, ale zostaňte chvíľu aj v tieni alebo vo vnútri.
  • Pokiaľ však predsa len musíte byť na slnku, tak je potrebné nosiť pokrývku hlavy, ktorá vás ochráni pred priamym pôsobením slnka.
  • Používajte opaľovací krém.
  • Uprednostňujte nosiť ľahké a voľné oblečenie.
  • Dôležité je taktiež plánovať vopred, a preto sa vyhýbajte cvičeniu pokiaľ sú teploty naozaj vysoké a radšej si zacvičte neskôr, keď teploty klesnú.
  • Naozaj nie je dobrý nápad chodiť von okolo obeda, kedy je najväčší úpek a vyhnete sa tak riziku úžehu alebo úpalu.

hydratacia-v-lete-prevencia-pred-upalom

Úpal alebo úžeh môžu byť život ohrozujúce zranenia, ktoré netreba brať na ľahkú váhu. Hoci spočiatku nie sú rizikové, ak by ste však čakali príliš dlho, mohli by spôsobiť vážne problémy ako poškodenie mozgu alebo svalov. Ak máte po dni strávenom na slnku príznaky úpalu, je dôležité podať okamžitú pomoc a znížiť telesnú teplotu. Aby ste sa vyhli tomuto stavu, dodržujte pitný režim, chráňte svoje telo pred slnečným žiarením a pred nadmernou fyzickou námahou počas teplých slnečných dní.