Letné dni plné slnka pôsobia pozitívne nielen na našu náladu, ale aj na naše telo. Pri niektorých ochoreniach sa preto využíva viditeľné svetlo ako regulovaná fototerapia. Práve ultrafialové žiarenie typu B (UV B) je vynikajúcim zdrojom vitamínu D. Úplne postačí, ak svoju pokožku vystavíte slnku, bez opaľovacieho krému, trikrát do týždňa na 10-15 minút.

Určite sa ale neopaľujte v čase obeda, keď sú slnečné lúče najsilnejšie. Konkrétne od 11. – 15. hodiny by sme sa mali slnku vyhýbať.

Ak chcete zistiť, či je slnko príliš silné, využite pohľad na vlastný tieň. Ak je približne taký dlhý ako vaša výška, alebo kratší, slnku sa radšej vyhnite. Čím je tieň dlhší, tým je vaše opaľovanie bezpečnejšie.

sea-sunny-person-beach-300x200

Ak plánujete byť na slnku dlhšie ako štvrťhodinku, určite sa ochráňte opaľovacími prostriedkami. Čo sa týka detí, opaľovanie je veľmi rizikové. Ak sa človek spáli v detstve, riziko rakoviny v dospelosti je vysoké. Bábätka do dvoch rokov by sa nemali slnku vystavovať vôbec. Detí od dvoch rokov by mali používať ochranu s faktorom 50+. Čo sa týka dospelých, tí by nemali siahnuť po faktore nižšom ako 30+.

Keď si vyberáte opaľovací krém či sprej, zamerajte sa nielen na číslo – SPF faktor, ale aj na označenie UVA, ktoré znamená, že prostriedok chráni pred oboma typmi UV žiarenia. Krém by ste si mali aplikovať na pokožku približne polhodinu pred vystavením na priame slnko. Treba dbať aj na to, že ak sa okúpete, váš krém sa zotrie a ochrana sa stratí. Preto si krém dávajte na pokožku pravidelne.