Raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa, a preto začnite svoj deň správne s týmito výživnými a zdravými nápadmi na raňajky. Tieto recepty na zdravé raňajky sú plné zdrojov a vitamínov, ktoré telo potrebuje na vyťaženie maxima z každého dňa.

Raňajky ako základ dňa

Prvé jedlo dňa preruší nočný pôst vášho tela. Zdravé raňajky naštartujú metabolizmus, pomôžu vám regulovať hladinu cukru v krvi, aby sa váš mozog mohol sústrediť a pripraví vás na celý deň. V skutočnosti je pravidelné raňajkovanie lepšie pre celkové zdravie, ale aj pre zníženie indexu telesnej hmotnosti.

Zdravé raňajky

Konzumáciou zdravých a výživných raňajok je pravdepodobné, že nebudete počas dňa pociťovať hlad ani pokušenie dať si niečo sladké. Navyše nebudete myslieť na obed už o 11. hodine. Zdravé raňajky vám následne vykompenzujú všetky ranné, popoludňajšie a neskoré nočné prejedanie. Vynechať raňajky a pokúšať sa schudnúť, nemusí byť v skutočnosti najchytrejšou voľbou.

ranajky-zaklad-dna

Recepty na raňajky

Je dôležité povedať, že každý z nás je iný a má jedinečné stravovacie požiadavky a návyky.
Ak chcete mať individuálny a prispôsobený jedálny lístok vašim požiadavkám, mali by ste sa porozprávať s odborníkom na výživu alebo dietológom. Toto je 5 tipov na výživné a rýchle raňajky, ktorými môžete začať svoj deň.

Kaša z ovsených vločiek

Kaša je veľmi jednoduchá na prípravu a je možné ju konzumovať ako za studena, tak aj horúcu. Pri príprave kaše ste len obmedzený svojou fantáziou a chuťami, ktoré preferujete. Pre zdravší variant zvoľte 100 % ovsené vločky, ktoré sú celozrnné, plné vlákniny, rastlinných bielkovín a minerálov ako je železo, vápnik a horčík. Práve tieto živiny sú pre vaše črevá a tráviaci systém potrebné. Preto je práve ovsená kaša veľmi dobrou voľbou, ktorú si na raňajky môžete pripraviť.

Vajíčka na x spôsobov

Existuje viacero spôsobov, ako si vajíčka môžete na raňajky pripraviť. Vyskúšať tak môžete  stratené vajíčko, omeletu, vajíčko natvrdo, namäkko, prípadne ako praženicu či volské oko. Vajíčka sú rovnako rýchle na prípravu a zároveň aj plné bielkovín, ktoré vaše telo potrebuje. Konzumáciou vajíčok ostanete aj dlhšie sýty, a preto nebudete mať potrebu konzumovať sladkosti či obed v skorších hodinách.

Vajicka-na-ranajky

Grécky jogurt s ovocím

Zdravé raňajky si pripravíte aj z nesladeného probiotického jogurtu. Najlepšie je zvoliť grécky jogurt, ktorý je lahodný, krémový a obsahuje dvakrát viac proteínu než klasické jogurty. Okrem toho má grécky nižší obsah tuku, kalórií a je fantastickým zdrojom vápnika, bielkovín, probiotík a podporuje trávenie. V kombinácii s orieškami, müsli, chia semiačkami a ovocím je takisto veľmi chutný a zdravý.

Domáce müsli

Nie všetky müsli sú rovnako zdravé a chutné. Pri müsli kúpených z  obchodov si vždy prečítajte zloženie, pretože môžu obsahovať viac cukrov než tých zdravých výživových vlastností.  Preto odporúčame vyskúšať domáce müsli, ktoré budú kvalitné, zdravé a bez pridaného cukru. Vyskúšať môžete aj domácu granolu, ktorá je rovnako jednoduchá na prípravu. V obchodoch nájdete aj rôzne müsli tyčinky, ktoré sú však plné čokolády a cukru, preto opäť odporúčame vždy sledovať ich zloženie.

Ovocné a zeleninové smoothie

Mnoho ľudí nekonzumuje raňajky z dôvodu, že nemajú čas na ich prípravu. Práve takýmto ľuďom odporúčame si na raňajky pripravovať smoothie. V mixéri ľahko zmiešate všetky potraviny, ktoré máte radi. Pridaním vločiek, mlieka alebo jogurtu bude smoothie viac sýte, a preto nebudete tak rýchlo pociťovať hlad. Zmiešať môžete rôzne druhy čerstvého alebo mrazeného ovocia, ale takisto aj zeleninu.

smmothie-ako-zdrave-ranajky

Chutné smoothie si pripravíte aj zo špenátu, brokolice, kelu a rôznej inej listovej zeleniny, ktorú máte radi. Ak chcete výraznú zeleninovú chuť zjemniť, pridajte do smoothie banán. Aj v tomto prípade platí, že ste limitovaný len svojimi chuťami a fantáziou. Smoothie takisto patrí medzi zdravé varianty raňajok, ktoré obsahujú vitamíny, sacharidy a minerály.

Rýchle raňajky

Raňajky sú veľmi dôležité a práve nimi by ste mali začať svoj deň. Preto si vždy nájdite pár minút svojho času a pripravte si chutné a výživné raňajky. Rýchle raňajky môžu byť aj zdravé a nemusia obsahovať len cukor a tuky. Vyskúšajte týchto 5 tipov a vaše trávenie, zdravie a metabolizmus sa zlepšia.