Cievna mozgová príhoda je devastujúca udalosť, ktorá mení život nielen postihnutému pacientovi, ale aj osobám v jeho okolí. Avšak k mnohým prípadom cievnej mozgovej príhody nemusí vôbec dôjsť, a to vďaka správnej a dôkladnej prevencii.

1. Konzumácia zdravých a prírodných produktov

Zdravá strava je v mnohých prípadoch veľmi kľúčová, no pri predchádzaní cievnej mozgovej príhody o to viac. Existuje viacero rizikových faktorov či chorôb, ktoré spôsobujú cievnu mozgovú príhodu, no vďaka zdravej strave a správnej životospráve viete predísť aj týmto ochoreniam. Ide predovšetkým o vysoký krvný tlak, zvýšenú hladinu cholesterolu či cukrovku. Preto práve v tomto prípade obzvlášť platí: „Čím zdravšie jete, tým zdravší ostanete.“ No aj pri zdravej strave platia určité pravidlá, a to:

 • Znížte príjem soli

Slané jedlá sú veľkým prispievateľom k vysokému krvnému tlaku, a teda aj kľúčovým spúšťačom mŕtvice. Zníženie príjmu soli môže udržať krvný tlak v normálnom rozmedzí. Preto sa skúste vyhýbať potravinám s vysokým obsahom soli, ako sú hranolčeky, hotové jedlá a údeniny.

 • Jedzte prírodné produkty

5 denne. To je odporúčané množstvo ovocia a zeleniny, ktoré tvoria prírodné antioxidanty, ktoré sú zdraviu prospešné. Práve oni dodávajú telu potrebné množstvo vitamínov a minerálov. Preto ich konzumáciou môžete predísť cievnej mozgovej príhode.

 • Vyhnite sa konzumácii alkoholu

Konzumáciou alkoholických nápojov zvyšujete riziko vzniku cievnej mozgovej príhody, pretože alkoholické nápoje zvyšujú krvný tlak. Preto sa snažte konzumácii alkoholu vyhnúť.

close-up-old-farmer-holding-basket-vegetables-man-is-standing-garden-senior-black-apron

2. Aktívny životný štýl

Pravidelné cvičenie a aktívny životný štýl zohráva veľmi kľúčovú úlohu pri znižovaní rizika vzniku cievnej mozgovej príhody. Okrem toho, že má pohyb priaznivý vplyv na redukciu hmotnosti, má aj priaznivý vplyv na celkové zdravie človeka. Samozrejme, aktívny životný štýl nemusí byť vôbec namáhavý a môže byť súčasťou rehabilitácie, ktorá je odporúčaná aj po prekonaní cievnej mozgovej príhody. Avšak pod pojmom životný štýl sa myslí nielen šport, ale aj iné aktivity. Preto vyskúšajte napríklad tieto tipy:

 • Prechádzajte sa aspoň 30 minút denne

Vďaka pravidelnej 30 minútovej chôdzi, ktorú by ste mali vykonávať denne, sa vám zlepší krvný obeh a vaše telo sa dostatočne zásobí kyslíkom. Za prechádzanie sa považuje aj obyčajná prechádzka okolo bloku, parku či do obchodu.

 • Prestaňte fajčiť

Decht a chemikálie, ktoré sa ukrývajú v cigaretách spôsobujú upchávanie ciev vo vašom tele. Okrem toho, že spôsobujú aj ďalšie závažné kardiovaskulárne, respiračné ochorenia, či ochorenia, ktoré spôsobujú rakovinu, vplývajú aj na vznik cievnej mozgovej príhody.

 • Udržujte si optimálnu váhu

Ako sme už spomenuli, redukcia hmotnosti má priaznivý vplyv na zdravie. Preto znížte svoju váhu pohybom alebo stravou a zabráňte vzniku obezite, tak sa vyhnete cievnej mozgovej príhode.

senior-man-listening-music-running-near-lake-evening

3. Zdravie pod kontrolou

Je prirodzené, že s pribúdajúcim vekom sa stávate náchylnejší aj na vznik zdravotných problémov. Preto musíte byť opatrní. Okrem dodržiavania týchto 3 tipov, je potrebné predchádzať stresovým situáciám, dodržiavať liečebné postupy či odporúčané dávkovanie a užívanie liekov. O užívaní liekov alebo výživových doplnkov, ktoré pomáhajú ľuďom vrátiť sa späť do bežného života po prekonaní CMP, sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

  Spýtajte sa na radu odborníka

   

  Aplikovaním týchto jednoduchých krokov môžete minimalizovať riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.