Ak ste čaro rebarbory ešte neobjavili alebo práve naopak áno a jej kyslastú chuť milujete, tento recept na rebarborový koláč s jahodami je ako stvorený pre vás! Táto lahodná pochúťka je spolu s kopčekom zmrzliny skvelým a osviežujúcim dezertom do horúcich letných dní.

Recept na rebarborový koláč s jahodami

Ako názov napovedá – tento recept na rebarborový koláč s jahodami je naozaj veľmi ľahký. Na jeho prípravu vám bude stačiť hodina času a zopár bežne dostupných ingrediencií. Aj keď sa krátka sezóna rebarbory pomaly, ale isto končí, túto surovinu ešte určite zoženiete v najbližších potravinách, na trhu či u vás v záhrade. Doprajte si aj vy vláčny a chutný koláč, ktorého chuť si určite zamilujete.

kolac
Zdroj: Pinterest

Ingrediencie na rebarborový koláč s jahodami:

Na prípravu tohto receptu budete potrebovať:
Cesto:
2 šálky hladkej múky
1 čajovú lyžičku sódy bikarbóny
1 čajovú lyžičku vanilky
1 šálku hnedého cukru
½ šálky zmäknutého masla
1 šálku mlieka
1 vajce
štipku soli
2 šálky jahôd
3 až 6 stoniek nasekanej rebarbory

Dochutenie:
1/3 šálky cukru
1 čajová lyžica škorice

Postup na prípravu rebarborového koláča

 1. malej miske zmiešajte múku, sódu bikarbónu a štipku soli. Túto misku si zatiaľ odložte bokom.
 2. Vo väčšej miske zas ručne vyšľahajte hnedý cukor spolu s maslom. K tejto zmesi pridajte jedno vajce a pokračujte v šľahaní. Následne do cesta vmiešajte aj vanilku.
 3. Striedavo pridávajte do cesta časť mlieka a múčnej zmesi, ktorú ste si vytvorili. Pokračujte, kým do cesta nepridáte celý obsah týchto ingrediencií.
 4. Na záver vmiešajte nasekané kúsky rebarbory a jahôd.
 5. Hotové cesto vylejte na vymastený alebo múkou vysypaný plech.
 6. Nezabudnite posypať bielym cukrom a škoricou.
 7. Koláč pečte cca 40 minút pri teplote 170 °C.
 8. Hotový dezert podávajte s kopčekom zmrzliny či šľahačky.
rebarbora
Zdroj: Pinterest

Čo by ste o rebarbore mali vedieť?

 • Rebarbora je rovnako ako väčšina ovocia skvelou prísadou do sladkých koláčov či džemov. Z botanického hľadiska ide však o zeleninu.
 • Táto zelenina je neslávne známa svojimi listami. Tie obsahujú kyselinu šťaveľovú, ktorá spôsobuje to, že jej listy sú jedovaté. Konzumujte preto len stopky, aj to tepelne upravené!
 • Čím tmavšia stonka – tým sladšia a jemnejšia chuť. Čím bledšia – tým kyslejšia. Výber závisí len od vašich preferencií.
 • Táto super potravina obsahuje mnoho vitamínu C, K, vápnika, draslíka a iných výživných látok. Výhodou je aj jej nízky obsah cholesterolu.
 • Zasaďte si ju do svojej záhrady a už sa jej nezbavíte! Rebarbora je nenáročná, mrazuvzdorná a zvykne mať naozaj veľkú úrodu.