Mnohí poznajú Kotvičník zemný ako rastlinu, ktorá má pozitívny vplyv na potenciu. Kotvičník, alebo inak tribulus terrestris, má avšak aj bohaté účinky pre športovcov, pretože pozitívne vplýva na nárast svalovej hmoty. Tento nárast spôsobujú hlavne steroidné saponíny, ktoré sú v rastline obsiahnuté.

Steroidné saponíny tzv. saraponíny sú dôležité pre vznik steroidov. Saraponíny sú avšak na rozdiel od anabolických steroidov prírodné látky s rovnakým účinkom na náš organizmus. Vďaka nim sa bezpečnou cestou zvyšuje hladina testosterónu a rastie svalová hmota. Moderné výskumy dokázali, že užívaním saponínov dochádza pri tréningoch k zvyšovaniu výdrže, efektivity a následne k rýchlejšiemu rastu svalov.

weights-exercise-weightlifter-strong-athletic_1139-709

Na rozdiel od syntetických steroidov, nemá Kotvičník žiadne vedľajšie účinky. Klasické, anabolické steroidy poškodzujú pečeň a neskôr spôsobujú rôzne poruchy. Ak si teda túžite vybudovať svaly, Kotvičník zemný je zdravá a bezpečná alternatíva.

Bonusom Kotvičníka zemného je okrem nárastu svalov aj skvelá potencia. Už v starovekom Egypte či Ríme ho využívali ako liek, ktorý zaisťoval sexuálnu spokojnosť. Okrem spomenutých účinkov má priaznivý vplyv  aj na vysoký krvný tlak, narušené cievy, klimakterické problémy a vysokú hladinu cholesterolu.

Kotvičník zemný sa nachádza v rôznych doplnkoch. Pri jeho kúpe musíte dbať na obsah saponínov. Najvhodnejšie je nájsť overený doplnok s obsahom saponínov nad 90%.