Cvičenie s vlastnou váhou sa stalo populárnym hlavne v čase pandémie, najmä kvôli uzatvoreným fitness centrám a praktickosťou takéhoto spôsobu cvičenia. Plank je jedným z najpopulárnejších cvičení s vlastnou váhou. Vyžaduje minimálnu časovú investíciu a pri pravidelnosti sa dostavia viditeľné výsledky.

Pevné jadro

Plank je ideálnym cvičením, ak potrebujete spevniť jadro tela a brušné svaly. Pri planku zapájate priečny brušný sval, priamy brušný sval, šikmé brušné svaly a dokonca aj svaly zadku. Je dôležité, aby ste posilňovali všetky z týchto brušných svalov, keďže každý z nich ma svoj špecifický účel. Napríklad pri precvičovaní priečneho brušného svalu budete schopný zdvíhať ťažšie váhy.

full-shot-woman-doing-side-plank

Lepšie držanie tela

Zlé držanie tela je bežným problémom hlavne u ľudí so sedavým zamestnaním, avšak stačí minúta denne planku a tohto problému sa bez problémov zbavíte. Plank ma priaznivý vplyv na celé vaše telo a takisto zlepšuje držanie tela. Pri správnom držaní tela predchádzate aj bolesti chrbtice a pôsobíte zdravšie a sebavedomejšie.

Zrýchlite metabolizmus

Minúta planku denne je omnoho efektívnejšia pri spaľovaní kalórii, ako hocijaký iný cvik na brušné svaly. Je to nesmierne dôležité najmä pre ľudí, ktorý strávia celý deň pred počítačom. Okrem toho, že zvýši rýchlosť metabolizmu, vám tento cvik zaručí, že zrýchlený metabolizmus vám vydrží počas celého dňa.

Znížite riziko poranenia chrbtice

Pri precvičovaní planku, nielen že zapájate celé brušné svalstvo a zadok, posilňujete ním aj svoj chrbát. Plank vám umožňuje budovanie svalov a zároveň zaistí, aby ste príliš nezaťažovali svoju chrbticu a boky.

faceless-curly-woman-suffers-from-spine-pain-wears-sport-bra-shows-location-inflammation-isolated-white-background

Lepší balans

Mnoho ľudí má problém s udržaním sa na jednej nohe. Ako sme už spomínali, pri planku hlavne precvičujte brucho, posilňujete teda core, ktorý drží celé vaše telo a zlepšuje váš balans.

Sami môžete vidieť, že tak časovo nenáročný cvik, akým je plank, v sebe ukrýva mnoho benefitov. Síce sám o sebe nenáročný nie je, ale treba sa najmä naučiť správnu techniku. Začnite najprv s 30 s denne a každý deň si ten čas o kúsok predĺžte a časom uvidíte výsledky. Plank je naozaj vďačný cvik, ktorý zvládne každý.