Počas leta v záhrade dobre padne možnosť osviežiť sa. Ak nechcete investovať do kúpy bazéna, výborným doplnkom môže byť solárna sprcha. Ako si vybrať ten správny model pre vás a čo všetko vám záhradná sprcha prinesie?

Solárna sprcha — doplnok do každej záhrady

V dňoch, ktorým vládnu vysoké teploty, každý z nás vyhľadáva možnosť príjemne sa ochladiť. Tú vám poskytne záhradná solárna sprcha. Využijete ju tiež po práci v záhrade, keď budete chcieť zo seba rýchlo opláchnuť prach.

Investícia do solárnej sprchy sa oplatí aj majiteľom bazénov a víriviek. Pri kúpaní sa do vody často dostanú nečistoty, ako tráva, prach alebo zvyšky krémov na opaľovanie. Ak sa pred vstupom do bazéna osprchujete, zníži sa miera jeho znečisťovania. To vám prinesie úsporu výdavkov na bazénovú chémiu potrebnú na jej úpravu.

Prečo sa rozhodnúť pre záhradnú solárnu sprchu?

Jednu z výhod solárnej sprchy sme už spomínali — majiteľom bazénov ušetrí výdavky na úpravu vody. Prínosom je však tiež pre tých, ktorí bazén v záhrade nemajú. Okrem vítaného schladenia počas sparných dní prinesie aj iné výhody.

Dizajnový prvok, ktorý pritiahne pozornosť

Vonkajšia sprcha nie je len praktickým, ale aj estetickým doplnkom. V exteriéri domu krásne vynikne jej dizajn, ktorý si môžete zvoliť z mnohých prevedení. K dispozícii sú solárne sprchy do záhrady v modernom aj retro štýle, vyberať môžete tiež z rôznych tvarov a farieb. Stačí si len zvoliť tú, ktorá najviac zapasuje do štýlu úpravy vašej záhrady.

Žiadne náklady na ohrev vody

Výhodou solárnej sprchy, ktorú iste oceníte je, že nepotrebuje pripojenie do elektrickej siete. Voda sa ohrieva ekologickým spôsobom bez toho, aby ste museli vynakladať výdavky na energie. Solárna sprcha do záhrady využíva slnečné žiarenie, ktoré dokáže zohriať vodu až na 60 °C. Na jej prevádzku teda nebudete potrebovať zabezpečiť prívod elektriny.

Jednoduchá inštalácia bez nutnosti stavebného zásahu

Záhradná sprcha nevyžaduje žiadne zložité zapojenie či stavebnú prípravu. Väčšina modelov sa jednoducho pripevní k podkladu pomocou skrutiek, ktoré sú súčasťou balenia. Potrebovať budete len rovný a pevný podklad, na ktorý ju upevníte. K dispozícii sú tiež prenosné solárne sprchy, ktoré jednoducho položíte na vybrané miesto. Po skončení letnej sezóny sa dajú odložiť.

Namixujete si teplotu podľa potreby

Voda sa ohrieva v zásobníku sprchy. Ten sa vyrába v čiernej farbe, ktorá pohlcuje infračervené žiarenie, a zohriaty povrch zásobníka odovzdáva teplo vode. Počas sprchovania si ju potom podľa potreby namixujete so studenou.

 

brunette-washes-long-loose-hair-pool-outdoor-shower-concrete-support-near-tropical-tree-back-bright-summer-sunlight-1024x576

Na čo myslieť pred montážou

Slnečné stanovisko

Aby ste si mohli výhody solárnej sprchy užívať naplno, pred jej inštaláciou vyberte v záhrade vhodné miesto. Zvoľte také, na ktoré dopadá počas dňa čo najviac slnečného žiarenia, čím dosiahnete najdlhší čas ohrevu vody. Už počas prvých teplejších dní na jar tak budete mať v záhrade teplú vodu na sprchovanie.

Prívod aj odtok vody

Výber miesta je dôležitý tiež z hľadiska vyriešenia prívodu vody. Výrobcovia mysleli aj v tomto ohľade na jednoduchosť pre každého používateľa. Postačí vám záhradná hadica a adaptéry, ktoré bývajú, spravidla, súčasťou balenia.

Aby mala voda kam odtekať, neumiestňujte ju k chodníkom či na trávnik bez možnosti jej odvádzania. Odtok sa dá vyriešiť pomocou žľabu, ktorý ju odvedie do kanalizácie alebo aj trativodom. Druhé riešenie však nebude vhodné, ak budete v sprche používať mydlo a saponáty.

Vyberte vhodnú veľkosť zásobníka

Solárne sprchy sa vyrábajú so zásobníkmi rôznej veľkosti. Platí, že čím je zásobník väčší, tým dlhšie sa bude voda ohrievať. Objem zásobníka sa odporúča zvoliť podľa počtu osôb, ktoré ju budú používať. Pre jednu až dve osoby je postačujúca záhradná sprcha s objemom do 10 l. Pre viac osôb zvoľte model s objemom nádoby 20 – 40 l.