Ako sme si určite všetci všimli, avokádo nabralo za posledné roky výrazne na popularite a stalo sa obľúbenou potravinouingredienciou v množstve jedál. Vznikli nové jedlá v reštauráciách a bistrách v podobe avokádových šalátov, toastov, či hamburgerov. Avokádo totižto obsahuje veľké množstvo benefitov, vďaka ktorým by sme ho mali rozhodne jesť pravidelne.

Zdravé tuky?

Ako to je s tými zdravými tukmi? Aké sú to a koľko sa ich nachádza v avokáde? V tomto ovocí sa nachádza až 77% tuku, avšak tento tuk má formu zdravšieho mononenasýteného tuku, inak povediac kyselina olejová. Táto forma tukov pochádza z rastlinných zdrojov a je pre naše telo prospešná, nakoľko pomáha znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu. Avokádo má v sebe hlavne veľké množstvo Omega 3 a 6 mastných kyselín, ktorých máme my nedostatok, a preto je ich dobré dopĺňať.

viber_image_2021-08-03_16-10-38-236

Má vysoký podiel živín

Avokádo je doslova preplnené látkami prospešnými pre naše telo, obsahuje 20 rôznych vitamínov a minerálov, veľké množstvo vláknin, ako aj vysoké množstvo antioxidantov, ktoré sú dobré pre naše oči. Medzi antioxidanty v avokáde patria karotenoidy, luteín a zeaxantín, ktoré podporujú zdravie našich očí a znižujú riziko šedého základu a iných očných ochorení. Pre dlhodobé zdravie očí, netreba už jesť len mrkvu, môžete k nej pridať aj avokádo.

Pokiaľ máte nedostatok draslíka, čím trpí väčšina ľudí, pridajte do svojho jedálnička avokádo. Aj keď sa síce hovorí, že banán je najlepším zdrojom draslíka, nie je to tak. Zatiaľ čo banán obsahuje len 10% odporúčanej dennej dávky, v avokáde jej nájdeme až 14%.

V jednej porcii avokáda nájdeme najmä živiny ako:

  • Vitamín K
  • Vitamín C
  • Kyselina listová
  • Draslík
  • Vitamín B5 a B5
  • A ešte mnoho ďalších

Avokádo je prospešné pre naše srdce

Ako sme už vyššie spomínali, tuky nachádzajúce sa v avokáde pomáhajú znižovať hladinu „zlého“ cholesterolu, ktorý zvyšuje riziko srdcových ochorení. Konzumáciou avokáda výrazne znížite aj celkovú hladinu cholesterolu a takisto pomáha znížiť triglyceridy v krvi, ktoré môžu byť taktiež rizikové pre naše srdce.

Budete zdravší a chudší

V jednej štúdií bolo ukázané, že ľudia, ktorí jedia pravidelne avokádo sú zdravší, nakoľko majú vyšší prísun živín. Takisto majú nižšie BMI a majú nižšie percento tuku ako tí, ktorí sa avokádu vyhýbajú. Pokiaľ máte v pláne schudnúť zopár kíl, avokádo vám s tým môže pomôcť. Spôsobuje nižšiu chuť do jedla a zároveň je aj veľmi chutné a hodí sa ako prísada do rôznych jedál. Tým, že obsahuje veľké množstvo vláknin a zároveň málo sacharidov, je skvelou potravinou na ceste k štíhlejšej postave.

viber_image_2021-08-03_16-10-39-107

Avokádo je lahodný a zdravý prísun tukov, ktorého sa rozhodne nemusíte báť. Obohaťte si ním hocijaké jedlá a spravíte tak dobre sebe, svojmu zdraviu a zároveň sa chutne najete.