Nedávna štúdia zistila, že konzumácia neskorej večere môže spôsobiť priberanie na váhe a vysokú hladinu cukru v krvi bez ohľadu na kalórie. Skutočne môže večera o 22hod namiesto 18hod ovplyvniť hladinu glukózy v krvi a schopnosť spaľovať tuk?
Jesť neskoro spojené s priberaním na váhe
Podľa štúdie uverejnenej dnes v časopise Endocrine Society Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, jesť neskorú večeru je skutočne spojené s prírastkom na váhe a vysokou hladinou cukru v krvi, bez ohľadu na to, aké jedlo jete.
Neskorá večera a obezita
Výskumný tím chcel pochopiť, či neskoré stravovanie skutočne mení metabolizmus spôsobom, ktorý podporuje obezitu. Preto sa vedci rozhodli urobiť klinicky kontrolovanú štúdiu. Zdravých ľudí donútili jesť v dvoch rôznych časoch, pričom po celý čas kontrolovali ich stravu a tiež čas spánku. Účinky, ktoré videli na zdravých dobrovoľníkoch, boli skutočne výraznejšie u ľudí s obezitou alebo diabetom, ba dokonca aj pre tých, ktorí už majú zhoršený metabolizmus.
Záleží na tom, čo zjete?
Tím odborníkov študoval 20 zdravých dobrovoľníkov (10 mužov a 10 žien), aby zistili, ako sa ich telá metabolizovali s večerou o 22hod namiesto 18hod. Všetci účastníci štúdie išli zároveň spať v rovnakom čase, teda o 11hod. Štúdie dokazujú, že hladina cukru v krvi je vyššia a množstvo spáleného tuku nižšie, keď jete neskorú večeru. A to, aj napriek tomu, že ľudia jedli rovnaké jedlo.
Každý z nás je iný
Vedci zistili, že nie každý organizmus na tieto zmeny reaguje rovnako. Ľudia zvyknutí na spánok v skoršom čase mali najväčší prírastok na váhe z neskorej večere. Na druhej strane, nočné sovy boli najmenej ovplyvnené zmenou času jedla. Podľa vedcov je to jasný dôkaz toho, že konzumácia neskorého jedla spôsobuje nárast telesnej hmotnosti, aj keď nezvyšujete spotrebu kalórií.
Odborníci tvrdia, že keď pracujete dlhé dni, je dobré dopriať si zdravú desiatu popoludní, aby ste obmedzili svoju chuť k jedlu na neskorú večeru. Štúdia poukazuje aj na to, že tí, ktorí jedli neskoro večer, mali najvyššiu hladinu cukru v krvi takmer o 20 % vyššiu a spaľovanie tukov sa znížilo o 10 % v porovnaní s tými, ktorí jedli skôr. Nový výskum odhaľuje aj to, že čas, kedy jete, môže hrať dôležitú úlohu pri priberaní na váhe.