Meditácia v chôdzi má svoj pôvod v buddhizme a môže byť použitá ako súčasť praxe pri bežnej meditácii. Táto technika má mnoho výhod a môže vám pomôcť cítiť sa pevnejšie, vyváženejšie a vyrovnanejšie. Zároveň pomáha rozvíjať povedomie o vašom okolí, tele a myšlienkach.

Čo je to meditačné cvičenie?

Počas meditácie v chôdzi zvyčajne chodíte v kruhu, tam a späť v priamke alebo v labyrinte. Samozrejme, že je tiež možné vykonávať ju jednoducho peši na na väčšiu vzdialenosť. Vaše tempo je väčšinou pomalé, no môže sa líšiť v závislosti od konkrétnej techniky. Medzi príklady meditácií pri chôdzi patria:

  • Kinhin
  • Théraváda
  • Vipašjana

Techniky môžu byť také podrobné, ako je rozdelenie každého kroku do šiestich častí alebo jednoducho prechádzanie zmyslom v priestore. Môžete tiež zahŕňať vedomé využívanie dychu alebo mantru.

Výhody meditatívnej chôdze

#1 Zvyšuje prietok krvi

Kráčajúcu meditáciu často používajú ľudia, ktorí dlho sedia. Cvičenie chôdze pomáha rozprúdiť krv, najmä v našich nohách. Vedomá chôdza je tiež skvelý spôsob, ako zlepšiť krvný obeh a zvýšiť hladinu energie, ak dlhodobo pracujete v sede ale trpíte žilovými ochoreniami.

#2 Zlepšuje trávenie

Chôdza po jedle je fantastický spôsob, ako naštartovať trávenie. Je vhodná práve vtedy, ak sa cítite ťažkí alebo prejedení. Pohyb pomáha jedlu pohybovať sa v zažívacom trakte a môže tiež zabrániť zápche.

#3 Znížte úzkosť

Hľadáte spôsob, ako znížite stres? Možno bude celkom užitočné začať najprv meditačnou praxou v sede pred alebo po tréningu. Štúdia o mladých ľuďoch z roku 2017 ukázala, že chôdza je pri zmierňovaní príznakov úzkosti účinnejšia v kombinácii s meditáciou.

#4 Zlepšuje hladinu cukru v krvi

Štúdia vykonávaná v roku 2016 zase dospela k záveru, že buddhistická meditačná chôdza mala pozitívny vplyv na stabilizovanie hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu. Títo ľudia praktizovali vedomú alebo tradičnú chôdzu po dobu 30 minút, 3 týždenne po dobu 12 týždňov. Skupina, ktorá robila budhistickú chôdzu, vykázala väčšie zlepšenie ako skupina, ktorá robila tradičné chôdze.

mlady-muz-beha-po-schodoch

#5 Zmierňuje depresiu

Je dôležité zostať aktívny, najmä keď starnete. Pravidelné cvičenie pomáha zvyšovať fyzickú zdatnosť a zlepšuje náladu. Meditačnou chôdzou tak viete prispieť k zmierneniu depresie a stavov úzkosti.

Podľa malej štúdie z roku 2014, starší ľudia mali menej príznakov depresie po praktizovaní budhistických kráčajúcich meditácií 3 týždenne počas 12 týždňov. Zlepšili tiež svoj krvný tlak a funkčnú kondíciu, ktorú možno dosiahnuť chôdzou.

#6 Zlepšuje pohodu

Ak je to možné, choďte na prechádzku do prírody, napríklad do parku, záhrady alebo na miesto so stromami, čo môže zlepšiť vaše celkové pocity pohody a pomôcť vám vyrovnať sa. Prax lesného kúpania je v Japonsku obľúbená pre jej výhody, ako je relaxácia a zvýšená mozgová aktivita. Podľa štúdie z roku 2018 ľudia, ktorí chodili 15 minút v bambusovom lese, preukázali zlepšenie nálady, úrovne úzkosti a krvného tlaku.

#7 Zlepšuje kvalitu spánku

Ak chcete získať výhody cvičenia, nie je potrebné robiť intenzívne cvičenie. Výskum z roku 2019 ukázal, že pravidelné mierne cvičenie má pozitívny vplyv na kvalitu spánku. Chôdza môže pomôcť zlepšiť pružnosť a znížiť svalové napätie, takže sa cítite fyzicky lepšie.

#8 Robí cvičenie príjemným

Začlenenie aspektu všímavosti do vašej fitness procedúry môže cvičenie spríjemniť. Vedci v malej štúdii 2018 zistili, že ľudia, ktorí počúvali meditáciu počas 10 minút chôdze na bežiacom páse, považovali túto aktivitu za príjemnejšiu.

#9 Inšpiruje kreativitu

Meditácia vám môže priniesť viac zrozumiteľnosti a zamerania sa na vaše myšlienkové vzorce, čo môže stimulovať kreativitu. Výskum z roku 2015 poukazuje na prepojenie medzi všímavosťou a tvorivosťou. Preskúmajte, ako meditačná prax zvyšuje vaše schopnosti riešiť problémy alebo kultivovať nové nápady!

#10 Zvyšuje rovnováhu

Štúdia z roku 2019 o starších ženách naznačuje, že meditácia v chôdzi môže povzbudiť lepšiu rovnováhu, ako aj povedomie a koordináciu členkov. Neváhajte a hor’ sa do meditácie!